Németh Imre, 2013-02-08 09:04
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
Több mint 100 meghívott és érdeklődő gyűlt össze 2013. február 1-jén Tatán, hogy részt vegyen a Gerecse Natúrpark névhasználati cím adományozó ünnepségén, valamint a Magyar Tájdíj elnyerésére és az Európa Tanács Táj Díjára történő felterjesztésre kiírt pályázat ünnepélyes eredményhirdetésén.
Különleges időzítése a rendezvénynek, hogy az Európai Táj Egyezményt napra pontosan 5 éve, 2008. február 1-jén lépett hatályba hazánkban.
A Gerecse Natúrpark hazánk 7. olyan natúrparkja, amely miniszter által adományozott címet visel. A Gerecse Natúrpark 29 települési önkormányzat, egy megyei önkormányzat, valamint tizenhét társadalmi és gazdálkodó szervezet együttműködésével jött létre, ami kiemelkedő helyi összefogást tanúsít.
A natúrpark létesítésének alapvető célja, hogy a Központi-Gerecse és az ahhoz csatlakozó peremterületek (Duna-völgy, Által-ér völgye, Keleti-Gerecse) vonatkozásában elősegítse a fenntartható és értékőrző tájhasználati formákat, egységes arculatot és marketing-támogatást teremtsen a tájra jellemző helyi termékekhez és szolgáltatásokhoz, valamint a környezeti nevelés, oktatás eszközeivel is hozzájáruljon a természeti és kulturális értékek, hagyományok megőrzéséhez.
A 2013. évi Tájdíjért folyó versenyben a tatai székhelyű Által-ér Vízgyűjtő Helyreállítási és Fejlesztési Szövetség „Tájvédelem és tájgazdálkodás a Gerecse Natúrparkban és az Által-ér völgyében” programja kapta az első helyezést. Tevékenységük úgy szolgálja a gerecsei táj és az Által-ér völgyének természeti és kulturális örökségi elemeinek a megőrzését, valamint fenntartható hasznosítását, hogy példaként szolgálhat hazánk és földrészünk más civil szervezeti számára. Programjukkal részt vehetnek a nemzetközi megmérettetésen, pályázatukat továbbítottuk a nemzetközi fordulóra.