2024. december 24., kedd - Ádám, Éva
Magyar Természetjáró Szövetség
mtsz.org »Cikkek
Magyar Természetjáró Szövetség

A 2018. évi Európai Év Fája verseny eredménye

Zengővárkony hős szelídgesztenyéje a negyedik helyen végzett
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
Az idei Európai Év Fája versenyben 13 ország fái versenyeztek egymással összesen több mint 200 000 szavazatot gyűjtve a februárban zajló online szavazás során. A Brüsszelben 2018. március 21-én, az Erdők Nemzetközi napján kihirdetett végeredmény szerint Portugália, Spanyolország és Oroszország jelöltje előzte csak meg Zengővárkony hős szelídgesztenyéjét.

A Guinness Rekordok Könyvében a „világ legnagyobb paratölgye”-ként tartják számon az első helyezett portugál “fütyülő fát”, amely az ágain daloló számtalan madárnak köszönheti nevét. Az 1783-ban Águas de Mourában elültetett paratölgy kérgét élete során már több mint húsz alkalommal hántották le, de a parafatermelés mellett gyökerei és lombozata számtalan élőlénynek biztosít lakhelyet és nagy szerepe van a klímaváltozás hatásainak csökkentésében is. Az első helyezettet megillető vándordíjat a tavalyi győztes lengyel fa képviselőitől vehették át a fa jelölői az Erdők Világnapján a brüsszeli Európai Parlamentben megrendezett díjkiosztón.

A második helyezett spanyol templomos szilfák a világszerte több mint egymilliárd fát elpusztító holland szilfavészt túlélve 450 éve állnak a Beléni Miasszonyunk szentély környékét uralva, ahová 1650 óta járnak rendszeresen zarándokok. Oroszország idén először vett részt a versenyben, 188 éves jelöltje, “A belgorodi erdők öreg tölgye” a harmadik helyet nyerte el.

Magyarországot Zengővárkony hős szelídgesztenyéje képviselte, amely 2017 novemberében 4088 szavazattal lett a hazai Év Fája cím birtokosa. Ez a fa egy igazi túlélő: élni akarásának és az őt körülvevő közösségnek köszönhetően a századok során kigyógyult a kéregrákból, túlélte az államosítást, és azt is, amikor egyszer a közeli katonai lőtér őrzésére rendelt katonák felgyújtották, hogy felmelegedhessenek. A 300 éves gesztenyefa a helyiek számára a folytonosság jelképe, élni akarása máig erőt ad a hétköznapok küzdelmeihez.


Az Európai Év Fája verseny célja, hogy erősítse a fák és az emberek közötti kapcsolatot, és hogy felhívja a figyelmet a kulturális és természeti értékekre. Más versenyektől eltérően itt nem a fák szépsége, mérete vagy kora fontos, hanem a történetük és kapcsolatuk a helyi közösségekkel. A versenybe ugyanis olyan egyedeket lehet nevezni, melyek fontosak a körülöttük élők számára: találkozási pontot kínálnak vagy történetek kapcsolódnak hozzájuk.

A versenyben résztvevő fák helyezési sorrendben:

1. A fütyülő paratölgy, Portugália – 26.606 szavazat
2. Cabeza Buey ősi szilfái, Spanyolország – 22.323 szavazat
3. A belgorodi erdők öregje, Oroszország – 21.884 szavazat
4. Zengővárkony hős szelídgesztenyéje, Magyarország – 13.877 szavazat
5. A gilwelli tölgy, Egyesült Királyság – 12.955 szavazat
6. Bošáca almafája, Szlovákia – 12.249 szavazat
7. A nagy platánfa – Trsteno szimbóluma, Horvátország – 11.821 szavazat
8. Mamutfenyők Yuchbunarból, Bulgária – 11.625 szavazat
9. A kvasicei diófa, Csehország – 11.022 szavazat
10. A boszorkányos lucfenyő, Litvánia – 10.967 szavazat
11. Helena, a nyárfa, Lengyelország – 10.889 szavazat
12. Vî Payîs hársfája, Belgium – 10.381 szavazat
13. Cajvana tölgyfája, Románia – 9.752 szavazat


Fotók a díjátadóról, és a döntős fákról.
 
A fák történetei, a szavazatok száma és tudnivalók a versenyről itt érhetők el: www.treeoftheyear.org
 
A magyarországi vetélkedő az európai eredményhirdetés után egy nappal már újra is indult: 2018-ban március 22-től április 22-ig jelölheti kedvenc fáját (vagy fáit) bárki – magánszemélyek, iskolák, civil szervezetek, önkormányzatok – fényképpel és a fához fűződő történet leírásával. Az Ökotárs szakmai zsűrije dönti el, hogy a jelöltek közül mely fák jussanak a döntőbe, melyekre a közönség szavazhat a nyilvános versenyben. Minden egyes jelölt fának van esélye idén a hazai, jövőre pedig az európai cím elnyerésére!
 
A nemzetközi versenyt a Environmental Partnership Association (EPA, Környezeti Partnerség Egyesület) szervezi, a magyar fordulót pedig a hat alapítványt tömörítő EPA magyar tagja, az Ökotárs Alapítvány. Támogatói az Európai Földtulajdonosok Szövetsége és a Tetra Pak. A mozgalomhoz évente több százezren csatlakoznak, a résztvevő országok száma a kezdetek óta 5-ről 13-ra emelkedett. A versenyhez folyamatosan várják a további csatlakozó országokat Európából.
 
Az Ökotárs Alapítvány az állampolgári önszerveződések támogatásával kíván hozzájárulni egy demokratikus, fenntartható és igazságos társadalom, valamint a nyilvánosság részvételén alapuló intézményrendszer fejlődéséhez. Céljait a civil szervezeteknek nyújtott adományokkal, tréningekkel, ösztöndíjas programokkal és szükség szerint szakértői, illetve technikai segítségnyújtással kívánja elérni. Az alapítvány bulgáriai, csehországi, lengyelországi, romániai és szlovákiai testvérszervezeteivel az Environmental Partnership Association tagja.

A magyarországi részvétel költségeit az Ökotárs Alapítvány az 1%-s felajánlásokból fedezi. Amennyiben egyetért a verseny céljaival, és szeretné, hogy a jövőben is eredményesen szerepeljen a magyar fa a versenyben, ajánlja fel jövedelemadója 1%-át az Ökotársnak (adószám: 18062427-1-41).

Forrás: evfaja.okotars.hu.

Cikk első megjelenése: 2018-03-24 17:55

Kapcsolódó túramozgalmak

Belépés, regisztráció
Honlapunk adatai
  • 5 173 regisztrált felhasználó
  • 2 483 hírlevél előfizető
  • 356 természetjáró szervezet
  • 2 277 turistaút szakasz
  • 12 795 km turistaút
  • 139 túramozgalom
  • 3 969 túramozgalom teljesítő
  • 0 esemény
  • 3 150 megjelent cikk, hír
  • 271 belső oldal
  • 2 297 egyéb dokumentum
Eseménynaptár
Hírlevél

captcha

Keresés
Címkefelhő
Kövess minket!
RSS  Facebook Twitter