A Magyar Természetjáró Szövetség elkötelezetten dolgozik több mint kétszáz tagszervezetével együtt a hazai természetjárás hagyományainak megőrzéséért, a jelenkori természetjárás népszerűsítéséért és a biztonságos turistaút-hálózat megvalósításáért, karbantartásáért. Országos szintű feladatai mellett további célkitűzése a kulturált természetjárási szokások kialakításáért végzett szemléletformálás a hazai lakosság körében. Ezzel párhuzamosan évtizedek óta jelen van természetjárás nemzetközi színterén is. Cikkünk első részében az MTSZ és az Európai Gyalogos Szövetség (European Ramblers’ Association=ERA) között évtizedek óta fennálló kapcsolatot mutatjuk be az október 3-án online megtartott éves közgyűlés aktualitása kapcsán.
A kezdetek kezdete
Az első világháborút követő békeidőkben elindult az európai államok egymáshoz történő közeledése, amely nemcsak az ipar és a kereskedelem, hanem a turizmus területén is egy előremutató folyamatot indított el. 1931-ben a Magyar Turista Szövetség által szervezett Nemzetközi Turista Alpin Kongresszuson kijelentésre került, hogy igény mutatkozik egy olyan szervezet létrehozására, amelynek a nemzetköz hegymászó turizmus fejlesztése a feladata. A gondolatot tett követte 1932-ben Svájcban, ugyanis megalakult az UIAA, vagyis az Alpinista Egyesületek Nemzetközi Uniója.
Ennek mintájára 1969. október 19-én Raichbergben a németországi, svájci, luxemburgi, belga és franciaországi természetjáró szervezetek életre hívták az Európai Gyalogos Szövetséget (European Ramblers’ Association=ERA), amelynek 1971-ben hat, napjainkban pedig összesen 34 európai ország a tagja.
A szövetség első elnöke, Dr. Georg Fahrbach gondolatainál nem is lehetne pontosabban összefoglalni a nemzetközi szervezet mindenkori hitvallását. „Nekünk, túrázóknak, akiknek a természet és a táj sem az országhatárokon, sem a kontinenseken nem ér véget, meggyőződéssel kell hinnünk abban, hogy minden ember nemzetiségtől, fajtól, bőrszíntől, vallástól vagy politikai irányzattól függetlenül egyenrangú”.
1969-ben, az akkora már kettészakadt Európában különösen fontos és nehéz küldetésnek bizonyult az egység megteremtése és az összetartozás eszméjének hirdetése a szocialista keleti és a demokratikus nyugati országok között. A mondhatni lehetetlennek tűnő helyzet megoldása Magyarország kezében volt.
Magyarország és az ERA
1982-ben elkezdődtek a hazánk csatlakozását megelőző tárgyalások Kőszegen, amelyen a Magyar Természetbarát Szövetség képviseletében Thuróczy Lajos titkár (a mai MTSZ tiszteletbeli elnöke) és a Kéktúra Bizottság képviselői, az ERA részéről pedig a nemzetközi turistautak kialakításáért felelős elnökségi tagok vettek részt. Közel négy évig tartottak az együttműködési feltételek kialakításáról folytatott egyeztetések, amelynek eredményeként 1985-ben sor került a rattersdorfi-kőszegi határon keresztül az E4-es útvonal Magyarország felé történő megnyitására. Nem utolsó sorban az akkori politikai vezetés engedélyével 1986-ban Magyarország hivatalosan is csatlakozott a nemzetközi szervezethez.
Ezzel egy rendkívül gyümölcsöző időszak vette kezdetét a magyarországi és az európai természetjáró szervezetek között. Hazánk kétszer vállalta a szövetség éves közgyűlésének megszervezését és lebonyolítást, amelyre 1990-ben Dobogókőn, 2006-ban pedig Budapesten került sor. Előbbinek nem titkolt célja volt, hogy a nyugat számára elérhetetlennek tűnő szocialista országok is csatlakozzanak a nemzetközi munkához. A Magyar Természetbarát Szövetség invitálására Dobogókőn megjelentek a keleti blokk tagállamai, majd pár éven belül már kivélt nélkül mind ott szerepeltek az ERA tagjai között. 1991-ben a Spanyolországban tartott ERA közgyűlésen Thuróczy Lajost elnökségi tagnak választották, aki 12 évig töltötte be ezt a tisztséget.
Az ERA tevékenysége
túravezető képzési program keretében az ERA túravezetői igazolványt biztosít a tagegyesületei által kiképzett túravezetőknek (Walk Leader).
MTSZ Országos Központ
fotó: ERA honlap és facebook