mtszközpont, 2017-07-25 08:35
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
Folyamatban van a nagykanizsai Csónakázó tónál lévő kilátó felújítása. A mintegy 125 millió forintból megújuló építmény az ígéretek szerint igazi turisztikai attrakció lesz, a megújult toronyban egy földszinti rendezvénytér és panoráma kilátó is lesznek, az építmény még díszkivilágítást is kap. A "Csótó" kilátótornyának átépítésével a tervek szerint szeptemberre végeznek, az ünnepélyes avatást októberre tervezi a Zalaerdő Zrt., a nagyközönség részére való átadására azonban várhatóan csak 2018 tavaszán kerül majd sor.
Az eléggé nehezen megközelíthető helyen lévő vasszerkezeten a nyílt pályázatban megjelent változások kivitelezését egy fővárosi cég végzi, ugyanis ők tették a legkedvezőbb ajánlatot a már hosszú évek óta balesetveszély miatt lezárt kilátó rekonstrukciójára.
A teljes felújításáról és átépítéséről szóló megállapodást március 24-én írta alá a Zalaerdő Zrt. Nem ez az alaptevékenysége nyilván a Zalaerdő Zrt-nek, de mivel jelentős állami vagyont kezel, erre is kell pénzt és energiát fordítani. És fordítanak is – szögezte le megnyitóbeszédében
Tóth Nándor, Nagykanizsa alpolgármestere. A Zalaerdő Zrt. segítségével, rövid időn belül teljes egészében, kiépített úton lesz körbejárható és a Csónakázó-tó is körbekerékpározhatóvá válik. A megújuló kilátó várhatóan a fő látványossága lesz a tónak, és az egyik ékköve városnak.
Rosta Gyula, a Zalaerdő Zrt. vezérigazgatója köszöntőjében kiemelte: a zalai erdők kezelésére hivatott részvénytársaságnak mindig is fontos szempont volt a közjó szolgálata, az erdőkbe látogató turisták minél komfortosabb kiszolgálása. Ezért az erdészet saját költségén fogjuk újjávarázsolni a Csónakázó-tó felett magasodó, elöregedett kilátót.
Mint ismert, a kilátó fémszerkezete egy 48 méter magas, 11 tonna súlyú, amerikai típusú fúrótorony, amely utoljára Nagylengyelben, korábban Bázakerettyén és Dióskálon is szolgált, amikor még virágzott az olajipar Zalában. Az 1970-es évek elején a tornyot leselejtezték, átadták anagykanizsai önkormányzatnak, és itt kilátót építtettek belőle. Később több fejlesztés és beruházás valósult meg annak érdekében, hogy igazi kirándulóhellyé váljon a környék. A kilátó közelében épült egy erdei tornapálya az alkalomszerűen vagy rendszeresen mozogni vágyóknak. Szintén a tó környékén készült el az országban egyedülálló, épített olimpiai krosszpálya. A nemzetközi minősítésű kerékpárpálya magyar és horvát együttműködésben valósult meg .
Magyarországon ilyen magas direkt kilátószintű épitmény mindeddig még nem létesült, ugyanis a torony korábbi kilátóteresza fölé 42 méteren is kialakítanak egyet.
A felújítást végző cég március végén vomult fel a munkaterületre, feltárták és megerősítették a torony alapjait, majd nekiláttak a részleges bontásnak, egyártatják a szükséges új szerkezeti elemeket, aztán összeszerelik az egészet. A munkák nagy részének kivitelezéséhez egy nagy emelő magasságú daru és alpinisták is kellenek.
A
Kanizsa TV készített helyszíni riportot az építkezésen (az első bő nyolc percben).
A beruházás látványosabb elemeinek elkészüllését többen is figyelemmel kísérik.
A kilátó az OSM térképen:
Forrás: Zalaerdő Zrt., zala megyei hírportálok.