mtszközpont, 2017-03-08 11:14
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
A Budapesti Erdészet tájékoztatja az erdőlátogatókat, hogy a Kis-Hárs-hegyen található Makovecz Imre-kilátót átmenetileg lezárják időszaki műszaki felülvizsgálat miatt.
A nagy-hárs-hegyi tavaly renováláson átesett
Kaán Károly-kilátó azonban továbbra is várja a túrázni vágyókat.
OSM TURISTATÉRKÉP
Az erdészet kéri és köszöni a kirándulók megértését.
Pilisi Parkerdő Zrt.
A
Budapestre gyönyörű rálátást nyújtó, több mint hat méter magas kilátó
fából és vasból készült 40 éve, Makovecz Imre tervei alapján. Vázát vascső alkotja, amelyen két egymásba fonódó csigalépcsőt alakítottak ki. A gyermekvasút Szépjuhászné megállójától 10 percnyire található 362 méter magas Kis-Hárs-hegyről szép körpanoráma nyílik az Észak-budai térségre, de látszik a Belváros a Dunával, a Vár és a Citadella is. Északi irányba a Hárs-hegy tömbje zárja le a kilátást. A kilátóhoz vezető sétautak nagy része a XX. század elején kiépített turisztikai, történelmi emlék.
A Kis-hárs-hegyen épült kilátó névtáblájának
avatása 2012. május 11-én történt a Makovecz-család tagjai és Makovecz Imre egykori kollégái jelenlétében, amely azóta Makovecz Imre Kossuth-díjas építész emlékére a
Makovecz Imre-kilátó nevet viseli.
Zambó Péter, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgatója az ünnepségen tartott beszédében "a magyar organikus építészet megteremtőjeként, az erdő, a természet által ihletett emberként" emlékezett meg Makovecz Imréről.
Makovecz mukáiban ismét felfedezte a faanyagot, amelynek szeretetét aztán tanítványainak is átadta. Nevéhez fűződik a Pilisi Parkerdőben például a Hoffman fogadó, a mogyoró-hegyi kemping, a dobogókői síház, a visegrádi mócsai tanya, és az idők során több mint százezer gyerek által látogatott Madas Lászlóról elnevezett erdei iskolai épület kialakítása.
A szakmai körökben "
a Mesterként" is emlegetett Makovecz Imréről megemlékezett
Turi Attila Ybl-díjas építész
„Makovecz Imre épületeket és közösséget épített, … elvégezte az ember legfontosabb küldetését, a teremtés folytatását” mondta a tanítvány. A leleplezés után
Kertész József erdőmérnök Makovecz Imre versét, majd Szabó Lőrinc versét szavalta.
A 75 évesen, 2011. szeptember 27-én elhunyt Kossuth-díjas építész 1977 és 1981 között dolgozott a Pilisi Parkerdő Gazdaság főépítészeként, ahova az akkori állami vezetés elől tért ki.
„Tudatos döntés volt ez a Pilisi Parkerdőgazdaságot 1969-ben megalapító legendás igazgató, Dr. Madas László részéről, és tudatos döntés a korabeli hatalom elől kitérő művész részéről. Alámerültem – jellemezte később ezt az időszakot a Mester. Alámerült, de nem elsüllyedt, hanem gyönyörködött az odalent látottakban, töltekezett a természet és az erdő örök szépségével, formáival, amit később, egész pályafutása során beépített művészetébe.” mondta Zambó Péter.
Forrás: Pilisi Parkerdő Zrt.
Képek: Kirándulási tippek, Pilisi Parkerdő Zrt., MTI.