Az új beküldési határidő szeptember 25.
mtszközpont, 2017-07-28 12:15
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
A Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság fotópályázatot hirdet "Bükkaljai kőkultúra" címmel. A pályázat aktualitását a 2016-ban elnyert Hungarikum cím adja, mely indoklása szerint a „Kaptárkövek és a bükkaljai kőkultúra” egy sajátos tájkarakterre épülő egységes természeti-, tájgazdálkodási- és kultúrtörténeti rendszer, mely kiemelkedő példát mutat a Magyar Értéktár természeti környezet kategóriájára.
Várjuk a fotókat a Bükkalja tufába vájt borospincéiről, kőhodályokról, barlanglakásokról, kőbújókról, patakokon és árkokon átívelő kőhidacskákról, kőfalú házakról, kőkerítésekről, kőpadokról, faragott sírköves temetőkről, út menti feszületekről, szobrokról, a titokzatos kaptárkövekről és minden másról, mely bemutatja a bükkaljai táj és az ott élő ember sajátos kapcsolatrendszerét, a kő, mint (építő)anyag jelentőségét a tájgazdálkodásban.
A pályázat tematikája:
A Bükkalja kistájcsoport kialakulása, természetföldrajzi fejlődése és geológiai felépítése alapján is hazánk sajátos, unikális tájegységei közé tartozik. A bükkaljai kőkultúra magába foglalja a bükkaljai táj és az ott élő ember sajátos kapcsolatrendszerét, a kő, mint (építő)anyag jelentőségét a tájgazdálkodásban, a kőfaragó mesterséget, s azon belül a népi szakrális kőfaragó művészetet, a bükkaljai barlanglakásokat, kőbújókat, borospincéket. A bükkaljai kőkultúra – melynek a legarchaikusabb rétegét a kaptárkövek alkotják – tehát egy jól körülhatárolható hazai tájegységre jellemző, történelmi gyökerű, élő hagyományokkal rendelkező, összetett természeti-tájgazdálkodási-kulturális rendszer.
Olyan fotókat várunk, amelyek megmutatják ennek a tájnak az egyediségét, a kőkultúra meghatározó elemeit és megjelenési formáinak sokszínűségét.
A pályázat feltételei:
Egy pályázó maximum 5 db képpel nevezhet, de egy helyszínről maximum 3 db képet fogadunk el. A digitális utómunka megengedett. A beküldött kép bármilyen digitális formátum lehet, melynek mérete min. 6 MegaPixel, azaz legalább 2100×2800 pixeles és felbontása min. 300 dpi. A pályázaton való nevezés díjmentes.
A pályázók csak saját készítésű képekkel nevezhetnek. Ha a pályázat során kiderül, hogy a nevezett képek nem kizárólag a pályázó saját munkái, a pályázó kizárásra kerül a Kaptárkő Egyesület jelenlegi és jövőbeli pályázataiból.
A pályázaton való részvétellel a pályázó hozzájárul, hogy beküldött fotóit a Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság kiadványaiban és internetes felületein szabadon felhasználja (a készítő megjelölésével).
Beküldés:
A fotókat a kaptarkoegyesulet (kukac) gmail.com e-mail címre várjuk. A kép beküldésével egyidejűleg kérjük, adja meg a következő adatokat: a kép(ek) készítőjének neve, a kép(ek) címe, a kép(ek) készítésének helyszíne.
Beküldési határidő: 2017. május 31. 20:00 óra.
Értékelés:
A szakmai zsűri a kivitelezés minősége, az ötletesség, a jó témaválasztás és a kép felhasználhatóságának figyelembe vételével az első 3 helyezettet díjazza. A fotókiállításra kiválogatott képek készítői szintén jutalomban részesülnek.
Közönségszavazás:
Ezzel párhuzamosan a közönségnek legjobban tetsző 3 kép is díjat kap, amelyekre
Facebook-oldalunkon lesz lehetőség szavazni. A közönségszavazásban kizárólag valós személyek vehetnek részt!
A pályázat díjazása:
Bükkaljai települések önkormányzatai, szolgáltatói és a kiírók által felajánlott tárgyi és szolgáltatásbéli nyeremények.
Vándorkiállítás:
A pályázaton részt vevő alkotásokból vándorkiállítást szervezünk, melynek megnyitójára és a fotósok díjazására a IV. Bükkaljai Mustrán kerül sor június 24-én Cserépfaluban, a Bükk Déli Kapu Látogatóközpontban.
A bükkaljai kőkultúráról további információt találhatnak a bukkalja.info.hu honlapon. Az értékek felkereséséhez a Cartographia Bükk turistatérképe és turistakalauza nyújt segítséget.
A pályázat
korábbi kiírása itt volt olvasható.