mtszközpont, 2013-07-29 10:07
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
Megújult, biztonságossá vált, így újra fogadhat látogatókat a Dunakanyar egyik legszebb panorámáját nyújtó Julianus (Hegyes-tetői) kilátó Nagymaros fölött.
Felújítás előtti állapot a kilátó szinten.
Újra látogatható a kilátó, illetve a turista jelzés elterelését is visszaállították az eredeti állapotnak megfelelően az Ipoly Erdő Zrt. munkatársai, miután megtörtént a műszaki átvétel. Biztonsági okokból a zsaluzat még néhány napig fennmaradt, majd ezt is eltávolították a toronyról.
A kilátó biztonságos, megszűnt az életveszély, így látogathatóvá vált, azonban a jövőben fontos lehet még további elsősorban esztétikai célú felújítási munka.
A felújításra azért volt szükség, mert az 1939-ben az Encián Turista Egyesület által épített, középkori hangulatú torony állapota erősen leromlott; repedések keletkeztek rajta, nem lehetett tudni, mikor omlik le esetleg a mellvéd.
A szakértői vélemény alapján először ezt bontották el, a közvetlen életveszély miatt, majd immár megerősítve építették vissza a nagymarosi Hód kft. kivitelezésében, így a felső kerengőszint teljesen megújult. Kijavították, illetve pótolták a fugázást, stabilizálták a mozgó köveket.
A Hegyestető 482 méter magas csúcsán álló kilátó két ütemben újult meg az Ipoly Erdő Zrt. és a nagymarosi erdészete révén. Az első ütemben az életveszélyes kerengőt hozták rendbe, majd idén a tornyot renoválták: a lépcsők, a külső homlokzat és a belső részek teljesen megújultak, és a tereprendezés, valamint a környezet megszépítése is megtörtént – tájékoztatta az MTI-t Lengyel László, az Ipoly Erdő Zrt. közönségkapcsolati vezetője.
A Dunakanyar legszebb körpanorámáját kínáló, csaknem tizenöt méter magas, középkori bástyát idéző Julianus-kilátó látványában, stílusában mintegy válaszol a visegrádi várnak. Tetejéről nemcsak a Dunára, a belső Börzsönyre is páratlan kilátás nyílik.
A tornyot 1939-ben az Encián Turista Egyesület építette megalakulásának 25. évfordulója alkalmából, melyre egy emléktábla emlékeztet a kilátón. Az egyesület annak idején minta turisztikai térséget hozott létre a Börzsönyben, és szívesen nevezett el helyeket magyar történelmi személyiségekről.
(Forrás: MTI, Ipolyerdő Zrt., turistautak.)