Az erdei haszonvétel
Az erdő egyik legkellemesebb használati módja az erdei termékek haszonvétele, ami régi hagyomány. Régebben a tulajdonos engedélyével e jogon gyűjtötték a hullott gallyat, makkoltatták a kondákat a tölgyesekben, gyűjtötték az avart alomnak, és tuskózták a letermelt erdőt télire. Manapság minket, természetjárókat az erdei gyümölcs, a gomba, és az őszi színes lombok és termések érdekelnek. Mert nincs jobb ízű a magunk gyűjtötte szamócánál, rókagombánál. Mikor, hol és mennyit szedhetünk belőlük? A vonatkozó két törvény az Erdőtörvény és Természetvédelmi törvény.
Erdei haszonvételnek minősül turista gyakorlatunk alapján az elhalt fekvő fa, illetőleg elhalt, száraz ág és gally gyűjtése, nyesése, a kidöntött fáról történő fenyőgally, toboz és díszítőlomb a gomba, vadgyümölcs, virág, illetőleg gyógynövény gyűjtése.
Az erdei haszonvétel törvényi alapszabálya, hogy ez csak úgy történhet, hogy az erdő kincsei, természeti erőforrásai hosszabb távon is „betakaríthatóak” legyenek, tehát a haszonvétel fenntartható kell, hogy legyen. Ez azt jelenti esetünkben, hogy mindig kell hagynunk annyi bogyót, gyümölcsöt, gombát hogy az erdei életközösség, a faj fennmaradhasson. Tehát a bokor, a gombatelep letarolása tilos!
Hogy mekkora mennyiséget gyűjthetünk? „Az erdőgazdálkodó köteles tűrni - ha jogszabály másként nem rendelkezik - az egyéni szükségletet meg nem haladó gomba, vadgyümölcs, gyógynövény állami erdőben való gyűjtését.” Ez persze eléggé szubjektív mennyiség, de hátizsákunk befogadóképessége és józan eszünk időben szokott jelezni. Gond inkább a „megélhetési” begyűjtőkkel szokott lenni.
A természetvédelemi szabályozás védett fajok, életközösségek és területek esetében szigorúbb. Általában a védett területeken tilos bármiféle gyűjtögetés, haszonvétel. S ami megnehezíti életünket, egyes fajok (nem is kevés) önmagukban (egyedikben, s annak bármely fejlődési alakjában), bárhol védettek. S ma már arra kényszerülünk, hogy akár egyes gombafajokat is védjünk a törvény erejével. S igaz ez a gyógynövények, virágok jó részére is. S így a virágszedéshez már bizony alapos fajismeret, sőt határozókönyv szükséges.
Összegezve azt javasoljuk, hogy inkább a fényképezőgép memóriájába gyűjtsünk, mint csokorba, gombászkosárba! Ez időt állóbb és etikusabb, természet-barátabb megoldás.
Németh Imre
Természetvédelmi Bizottság