Bár számvetést jellemzően az óév végén vagy az új év kezdetén szokás tartani, mi rendhagyóan 2021. tavaszán arra kértük tagszervezeteinket, hogy összegezzék a járványhelyzettel nehezített mögöttük és egyelőre még előttük álló időszakot. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy melyek azok a kényszer szülte, de hatékonynak bizonyult feladatok, amelyeket megtartanak a jövőben is, és milyen pozitív tanulságot vonhatnak le a természetjárók a pandémiából. Összeállításunk első részében Balázs László, Mag Éva, Dr. Rosztóczy András válaszait olvashatod.
Balázs László, a Somogy Megyei Természetjáró Szövetség elnöke
- A pandémia csak annyiban érintett hátrányosan bennünket, hogy a tervezett túrákat - mint például a Somogy Megye Teljesítménytúrázója Mozgalom - nem tudtuk megtartani. Ősszel azonban több programot is be lehetett pótolni, így a kupasorozat végül csökkentett túraszámmal, de megvalósulhatott.
A jogszabálynak megfelelően, kellő körültekintéssel tavaly augusztus elején megtartottuk a májusban elmaradt Töröcskei emléktúránkat (a megye szervezett természetjáróinak összejövetele - koszorúzás, kötetlen beszélgetés, elismerések átadása), amit egybekötöttünk az elhalasztott közgyűlésünkkel. Ez egy jó ötletnek bizonyult, hogy együtt tartsuk a kettőt, ezért idén is így tervezzük. Mivel a szabadban van, nem kell bezárkózni a falak közé, sokkal jobb lehetőség, mint az eddigi hivatalos, teremben tartott közgyűlésünk.
A pandémia arra figyelmeztet, hogy kerüljük a tömeget, fedezzük fel a kisebb közösségekben rejlő lehetőségeket. A sűrűn lakott, épített környezetből menjünk inkább a kevésbé forgalmas természet közeli helyekre. Nekünk, a szervezett természetjárás képviselőinek pedig feladatunk, hogy jobban odafigyeljünk a turistautak állapotára, mert várhatóan egyre több ember fog túrázni a járvány lecsendesülése után is.
Mag Éva, a Veszprém Megyei Természetbarát Szövetség elnöke
-Ugyan korábban is küldtem hírlevelet a megyénkben működő 18 tagszervezethez tartozó tagságunknak, de a pandémia megjelenése óta erre rendszeresebben sor kerül. A személyes találkozásaink szinte teljesen elmaradtak, ezért a folyamatos információáramlást így biztosítjuk a tagságnak. Egészségügyi szakmai képesítésekkel és tapasztalatokkal rendelkezem, pontos rálátásom van a járványok működésére, így kötelességemnek éreztem azt, hogy egy teljes hírlevelet szánjak a koronavírus elleni védekezés, az elvárható magatartás és a megelőzés tudnivalóinak. A tagság pozitív visszajelzései alapján biztos, hogy megtartjuk a havi rendszerességgel küldött tájékoztatásokat.
Hetente megtartjuk a fogadóórákat, de bevezettük az időpont egyeztetést annak érdekében, hogy megelőzzük a zárt légtérben való csoportosulást. A teljesítménytúráink teljesen elmaradtak, a Mozdulj! sorozatból pedig csak néhányat tudtunk megtartani tavaly. Ez rendkívül sokat árt a közösségi életünknek, hiszen a személyes találkozást, a közös élményeket semmi sem pótolhatja, de türelemmel kivárjuk azt az időszakot, amikor hivatalosan is lehet programokat szervezni.
Sajnos itt a megyében (de vélhetően az országban máshol is) tapasztalható, hogy díjköteles egyéni teljesítménytúrák szerveződnek. Ezt személy szerint felelőtlenségnek tartom a szervező és a résztvevő oldaláról egyaránt. Tisztességtelen olyan túráért pénzt kérni, ahol hiányoznak a biztonságos túrázás feltételei. Például itt a Bakonyban több helyen szabdalt a terület és nincs térerő sem. Ha egyedül túrázunk és baleset ér minket, akkor nagyon kicsi az esélye a gyors segítségnek. Évtizedek óta azt tanítjuk a túravezető képzésen is, hogy biztonsági okokból egyedül ne menjenek túrázni az emberek.
Itt a megyében nagy hagyománya van a természetjárásnak. Ennek egyik oka vélhetően a Bakony közelsége, másrészt családi szinten is őrzik ezt az egészséges szokást. Valószínűleg ezzel magyarázható, hogy a megyében sok az aktív túravezető. Nekik a pandémia alatt egy online továbbképzést tartottunk. A jelentkezők 60 %-a végezte el sikeresen a tanfolyamot, amelynek az előadásai között olyan szaktárgyak is szerepeltek, mint neveléselmélet és csoportdinamika. Azért tartottuk fontosnak kialakítani egy újszerű tematikát, mert megváltoztak a túrázói szokások és a túra során felmerülő problémák is. Már nem minden esetben lehet ugyanúgy, ugyanazokkal a módszerekkel kezelni az embereket és a helyzeteket, mint harminc évvel ezelőtt. Egyszerűen fontos a naprakész tudás. Éppen ezért, amikor majd a járvány enyhül, vagy lelassul és a jogszabályok változása pozitívan érinti a természetjárókat, akkor a hírlevél küldése mellett a túravezetői továbbképzést is rendszeresítjük, akár online formában is.
Dr. Rosztóczy András, a Csongrád-Csanád Megyei Természetbarát Szövetség elnöke
- A mi tagságunk javarészt olyan idősebbekből áll, akik az első pillanattól kezdve komolyan vették és a mai napig is betartják a korlátozásokat. Éppen ezért – néhány tavaly nyári programtól eltekintve – nem szervezünk túrákat és más közösségi események. Viszont a jelzésfestés nem állt meg: a korábbi évekhez hasonlóan tavaly és idén is folyamatosan újítjuk fel az elhasználódott turistajelzéseket.
A kapcsolattartás egyelőre telefonon és ímélben zajlik közöttünk. Ez nyilván rossz, mert a személyes kapcsolatokat személyesen a leghatékonyabb ápolni és fenntartani. Igaz ez MTSZ szinten is, hiszen jelen helyzetben a tagszervezetek még jobban eltávolodnak egymástól. Jó lenne már visszazökkenni a régi kerékvágásba, és újra együtt tenni a hazai természetjárás hagyományaiért és infrastruktúrájáért.
A szövetségben a felelős magatartást és a fokozatosság elvét tartjuk szem előtt, amit úgy értek, hogy ha enyhítések jönnek, akkor is várni fogunk a tömegrendezvények szervezésével. Nagyon egyszerűen azért, mert nem tudhatjuk, hogy milyen következményei lesznek a terasznyitásoknak és az egyéb lazításoknak. A pandémia a törékenységre és a múlandóságra hívja fel a figyelmünket. Ezért lenne fontos értékelni és átértékelni a körülöttünk lévő dolgokat és kapcsolatokat. Sok igazság van abban a mondásban, hogy az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.
Azt örömmel látom, hogy Csongrád-Csanád megyében fellendült az egyéni természetjáró élet, ugyanis az elmúlt három évtizedben soha nem lehetett ennyi családot látni a turistautakon. Ezt egyértelműen a pandémia mérlegének pozitív oldalára kell írni. Bízom abban, hogy az emberek lelkesedése nem fog alábbhagyni a későbbiekben sem. Az egyéni túrázásban egyébként abszolút látok potenciált. Éppen ezért a jövőben szeretnénk megvalósítani egy régóta dédelgetett tervet, mégpedig egy elektronikusan igazolható túramozgalmat, és a hozzá kapcsolódó applikációt.
Manapság pedig elkezdtük a TOBOZ Kulcsosházunk teljes renoválására való felkészülést. Bár a ház jelenleg zárva tart, a karbantartó csapat folyamatosan végzi az előkészítő, állagmegóvó munkálatokat. Ha minden jól megy, akkor 2022. januárjában indul majd a ház teljes felújítása azért, hogy 2022 őszén már megújulva fogadhassa újra a bakancsos turistákat.
A sorozat első részében Bernáth Marietta, Lévai Gyöngyi és Papp László Győző válaszolt kérdéseinkre, amit itt olvashatsz.
MTSZ Országos Központ
fotó: stockphoto