A környezetvédelem, vadgazdálkodás, geomatika és természetvédelem témákban elhangzott előadások kulcsfontosságú üzenete a fenntartható erdőkezelés, valamint a klímaváltozás és az erdő kapcsolata volt, amelyeket nemcsak a helyszínen, hanem online is meghallgathattak a résztvevők. A nagyszabású erdészeti és társadalomtudományi seregszemle védnöke Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért felelős államtitkára volt.
Geomatika szekcióban a Magyar Természetjáró Szövetséget (MTSZ) Kozics Anikó vezető térinformatikus képviselte, aki a Turistautak térinformatikai alapú nyilvántartása címmel tartott előadást.
Az előadásból kiderült, hogy a Magyar Természetjáró Szövetségnek jogszabályban foglalt feladata 2020. január elsejétől a turistautakat nyilvántartani, azonban a végrehajtási rendelet nem tér ki arra, hogy azt hogyan és milyen eszközökkel kell elvégezni.*
Ezért az MTSZ térinformatikusai létrehoztak egy olyan saját térinformatikai alapú nyilvántartást, amely az egységes eszközökkel és egységes módszertannal felmért turistautak és az azok mentén található infrastruktúrák adatait tartalmazza. A geodéziai eszközökkel végzett, de nem geodéziai pontossággal mért adatok hitelességét a Lechner Tudásközpont által kiállított tanúsítvány támasztja alá. A dokumentum azt igazolja, hogy a felmért adatállomány 100 %- a (+-) 1,84 méter, 90 %- a pedig (+-) 1,5 méter pontosságú, ami a turistautak tekintetében teljesen elfogadható.
A teljes körű, hazánk minden tájegységét lefedő nyilvántartás tervezetten 2023. év végére készül el, azonban a Mecsekerdő Zrt., az Északerdő Erdőgazdasági Zrt., az Egererdő Erdészeti Zrt., és a Tanulmányi Erdőgazdaság Zrt. területén felmért és feldolgozott turistautak adatai már elérhetőek bárki számára a turistaterkepek.hu felületén valamint az MTSZ wms szolgáltatásában, ingyenesen. Az általános tájékozódáson kívül nagyon praktikus segítséget nyújt a túránk megtervezéséhez is a nyilvántartás, ugyanis a hossz és szintadatokon kívül az út típusát és burkolatát is megismerhetjük, ami például egy kiadós eső után igazán hasznos lehet.
Az előadás kitért arra is, hogy a turistaút-nyilvántartás szükségességét nemcsak az utóbbi években ugrásszerűen megemelkedett erdőlátogatók száma, hanem az olyan nagyobb fejlesztések és beruházások is indokolják, amelyekben a Magyar Természetjáró Szövetség és a konzorciumi partnerként résztvevő erdészetek is jelen vannak.
Kozics Anikó vezető térinformatikus előadása ezen a linken, a 4. szekció Geomatika 1:54:29-2:49:49 között megtekinthető. A turistaterkepek.hu témájában írt cikkünk itt elérhető.
*R93. 12. §-a a következő (7) bekezdéssel egészül ki: „(7) A Magyar Természetjáró Szövetség vezeti az Evt. 93. § (6) bekezdése szerinti nyilvántartást.”
MTSZ Országos Központ
fotó: OEE, Sopron Média