Stramszky Judit szakmai igazgató, rövid köszöntője után A turistautak jelenlegi helyzete Magyarországon című előadásában arról számolt be, hogy milyen feladatokat végez az MTSZ a hazai turistaút-hálózat nyilvántartásának jövőbeni megvalósításáért.
Az elhangzottak több fontos kérdést és megoldandó feladatot feszegettek. Szó esett többek között arról, hogy hazánkban jelen pillanatban nincs érvényben egyetlen olyan jogi szabályozás sem, ami a turistautakat definiálná, azok létesítését, módosítását és megszüntetését kezelné, a nyilvántartásukat meghatározná. A célravezető megoldások érdekében az MTSZ folyamatosan együttműködik a Lechner Tudásközponttal és az Agrárminisztériummal. Továbbá a Magyar Szabványügyi Testülettel folytatott közös munka eredményeként 2021. november elsején megjelent MSZ 20587:2021 Gyalogos turistautak jelzései és azok alkalmazása címmel az 1988-as MSZ 20587_2_1988 számú szabvány megújított változata.
Makrai Kornél, az MTSZ szakági munkatársa többek között az MSZ 20587:2021 Gyalogos turistautak jelzései és azok alkalmazása szabvány legfontosabb tudnivalóit, illetve a 2021. évi Jelzésfestés pályázatok eredményeit ismertette a résztvevőkkel. Sor került a 2022. évi Jelzésfestés pályázat online felületének bemutatására is, valamint az előzetesen kiküldött, Jelzésfestési igények felmérése című kérdőív beérkezett válaszai alapján nyert tapasztalatokról is szó esett.
Sebestyén Pál a Turistaút Szakbizottság képviseletében két témában tartott előadást a találkozón. Egyrészt a 2021. évi Jelzésfestés pályázat fotókkal illusztrált ellenőri tapasztalatairól, másrészt a 2022-es pályázat során elvárt szakmai feltételekről beszélt.
Végül, de nem utolsósorban Argalász Péter szakági munkatárs az MTSZ 2022. évi Jelzésfestés pályázati kiírás részleteit ismertette a hallgatósággal.
MTSZ Országos Központ
fotó: Pálvölgyi Krisztina/MTSZ