mtszközpont, 2015-05-07 16:50
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
Őszinte fájdalommal vettük tudomásul, hogy dr. Dénes György, a magyar barlangkutatás korelnöke, a 20. századi barlangkutatás kimagasló egyénisége, a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat tiszteletbeli elnöke, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat megalapítója és örökös tiszteletbeli elnöke, a barlangi mentők nemzetközi szervezetének tiszteletbeli elnöke, a Magyar Természetjáró Szövetség tiszteletbeli tagja 2015. április 30-án reggel 3 órakor, 92. életévében örökre eltávozott körünkből.
Dr. Dénes György 1923. szeptember 3-án, Orosházán született. Egyetemi tanulmányait Pécsett végezte, ahol jogi doktorátust szerzett. Részt vett a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat 1958. évi újjászervezésében, melynek először titkára, később főtitkára, majd tiszteletbeli elnöke lett. 1961-ben megalapította a ma is eredményesen tevékenykedő Barlangi Mentőszolgálatot. Irányítása alatt számtalan ember életét sikerült megmenteni. Aktivitását mutatja, hogy elnökségi tagja volt a Magyar Földrajzi Társaságnak, a Magyar Természetbarát Szövetségnek, elnöke az MTSZ Barlangbizottságának, a Meteor Természetbarátok Turista Egyesületének is.
1957-ben ő szervezte meg a kimagasló eredményeket elérő, ugyancsak máig működő Vörös Meteor Barlangkutató Szakosztályt. Nevéhez főződik többek között a Meteor-barlang 1961. évi feltárása, a Baradla Raisz-ágának és esztramosi, nemzetközi jelentőségű őslénytani lelőhelyek felfedezése. Megszámlálhatatlan barlang kutatásának volt irányítója, részese, az ország különböző karsztvidékén, bár kedvenc területe az Aggteleki-karszt volt.
44 évesen és 88 évesen
Tudományos munkássága kiterjedt a karszthidrológiától a történelmen át a nyelvészetig. Klasszikus műveltsége lehetőséget biztosított számára, hogy a ma már ritkaságnak számító oklevélkutatásaival ismeretlen adatokat hozzon az érdeklődők tudomására. Pontosan, érthetően, hitelesen fogalmazott, és élvezetes előadásokon osztotta meg tudását. Magyarországon és külföldön megjelent publikációinak száma több mint 300.
Életében mindvégig élvezhette a barlangkutató társadalom megbecsülését, de a társadalmi és állami szervek is – elismerve tevékenysége jelentőségét – számos kitüntetésben részesítették.
A Magyar Természetjáró Szövetség Elnöksége a természetjárás fejlesztése és annak széles körben való megismertetése érdekében kifejtett több évtizedes munkájának elismeréséül 2013-ban tiszteletbeli tagjának választotta.
Kitüntetését szeptember 21-én Dobogókőn, a Természetjárók Napján vette át.
Emlékét nemcsak mi, élők őrizzük, de munkássága eredményeit az utókor is nagy becsben fogja tartani. Búcsúztatásáról később adunk tájékoztatást. A föld legyen könnyű felette, nyugodjon békével.
Magyar Barlangi Mentőszolgálat
MTSZ Országos Központ