A kezdeményezés eredményeként először csak az Egyesült Államokban, majd az évek előrehaladtával világszinten is szigorú törvények léptek életbe a levegő és a vizek védelméért, környezetvédő szervezetek alakultak, a környezettudatos gondolkodás pedig megjelent a háztartások és a vállalatok szintjén is. Két évtizeddel később, 1990. április 22-én vált hivatalosan is világmozgalommá a Föld napja, elkötelezett környezetvédők pedig megalapították Magyarországon a napjainkban is aktív Föld Napja Alapítványt.
Évről évre ezen a napon a föld közel egymilliárd lakosa cselekszik a fenntartható társadalom és a környezetvédelem érdekében a helyi igények szerint szervezett programokon, legyen szó szemétszedésről, faültetésről vagy előadássorozatokról. Az elmúlt 51 év szemléletformálásának köszönhetően pozitív irányba változik a társadalomi gondolkodás: egyre több háztartásban és munkahelyen gyűjtik szelektíven a hulladékot, megjelentek a környezetbarát termékek és csomagolóanyagok, szélkerekek, napkollektorok segítik az energiaellátást és egyre nagyobb hangsúlyt helyezünk az alternatív közlekedési lehetőségekre.
Mégsem dőlhetünk nyugodtan hátra, mert a bioszféra pusztulása, az ipari szennyezés, az őserdők irtása, a sivatagosodás, az üvegházhatás, az ózonlyukak, a veszélyes hulladékok, a savas esők, az óceánok szennyezettsége folyamatosan aktuális problémák, köszönhetően a felesleges fogyasztásnak, a vegyszerhasználatnak, a szemétnek, az autózásnak és az energiapazarlásnak.
Bolygónk megmentéséért nem elég évente egyszer, hanem naponta és életvitelszerűen kell helyesen cselekednünk! Ma még nem késő elhagyni a komfortos, de környezetromboló szokásainkat és elkezdeni tudatosan élni. Legyen a Föld napja minden nap!
MTSZ Országos Központ
fotó: stockphoto