A kétnapos tanácskozás lehetőséget kínált az eseményen résztvevő, közel 150 oktatónak, kutatónak és ipari szereplőnek Magyarország digitális felkészültségéről, a téradat-alapú fejlesztésekről, a legújabb kutatási eredményekről és technológiákról folytatott eszmecserére.
Kozics Anikó, a Magyar Természetjáró Szövetség térinformatikai (GIS) csapatának vezetője a természetjáráshoz kapcsolódó GIS kihívásokat ismertette a közönséggel. Az előadás rávilágított az MTSZ térinformatikusainak sokrétű és szerteágazó feladataira, amelyek közül különösen nagy hangsúlyt kap a turistautak térinformatikai felmérése és karbantartása valamint az Országos Kékkör adatainak teljes körű kezelése. A GIS mindezek mellett nemcsak az MTSZ egyéb területeinek működését, hanem többek között az Egy Csepp Figyelem Alapítvánnyal közösen, évente egyszer kiírt Kék Kör Túra projekt megvalósítását is támogatja térképekkel és adatbázisokkal.
A prezentációból az is kiderült, hogy a térinformatika hasznossága nemcsak a Magyar Természetjáró Szövetség szakmai munkájában, hanem a hétköznapi túrázó életében is megmutatkozik. Legyen szó a kéktúra útvonal-változtatásairól vagy a bélyegződobozok alkalmankénti áthelyezéséről, a turistajelzések karbantartásáról vagy a kéktúrán kívüli turistaút-hálózatról, a GIS összehangolt munkafolyamatainak köszönhetően naprakész, hiteles tájékoztatás formájában segítik elő a biztonságos túrázást.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján elmondható, hogy a kulturált természetjárás népszerűsítésének, és a változó túrázói igények kiszolgálásának egyik megkerülhetetlen eszközévé vált az elméleti és gyakorlati ismeretekkel összehangoltan működő térinformatika.
Az MTSZ térinformatikai feladatait bemutató, korábban már megjelent írásunkat itt találod. A XII. Térinformatikai Konferencián és Szakkiállításon elhangzott előadásokból készített összeállítás ezen a linken érhető el.
MTSZ Országos Központ
fotó: Debreceni Egyetem (www.unideb.hu)