Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
Ezúton tájékoztatunk minden kedves érdeklődőt, hogy a Magyar Természetjáró Szövetség 2018. március 1-jén pályázatot ír ki meglévő tagszervezetei (2018-ban regisztrált) számára, turistautak jelzéseinek felújítására. Az előző évekhez hasonlóan az alábbi tevékenységeket lehet megpályázni: Magyarország területén található általános fő jelzések (sáv, kereszt), általános céljelölő leágazó jelzések (háromszög, négyzet, kör, ómega, rom, kápolna, emlékmű, pecsét), általános egyéb jelzések közül a körút jelzések turistajelzéseinek teljes körű felújítása, valamint hiányzó jelzéseinek pótlása.
Szeretnénk felhívni mindenki figyelmét a legfőbb változásokra az előző évekhez képest:
1. Egységes pályázati összeg
A 2018-as pályázatban a teljesítés dokumentációjának leadásához (a készre jelentéshez) nem szükséges geotaggelt fotókat küldeni, így az úgynevezett ellenőrzést nem igénylő munka kategóriája megszűnik. Minden készre jelentett pályázatot helyszíni bejárás alapján ellenőrzünk.
2. E.ON Hungária Zrt.-vel kötött megállapodás
2018. év elején az E.ON Hálózati cégei és a Magyar Természetjáró Szövetség között született megállapodás előírja a turistajelzések kivitelezését a szabadvezetéki kis-, közép- és nagyfeszültségű rácsos szerkezetű vas, vasbeton és fa oszlopokon, valamint a közép- és kisfeszültségű transzformátor állomások tartószerkezetein.
A Magyar Természetjáró Szövetség vagy tagszervezetei által elhelyezendő szabványos típusú és tartalmú turistajelzéseket csak úgy lehet festeni, hogy a távvezetékek üzemviteli jelzéseit nem takarhatják, azok utólagos felhelyezését a meghatározott területeken nem akadályozhatják semmilyen körülmények között. Erre vonatkozóan tartalmi Tiltott sáv: a távvezetéki oszlop vagy KÖF/KIF TR állomás földtől függőlegesen felfelé mért 1,4 m és a 1,7 m közötti területe.
Az E.ON üzemviteli jelzéseinek és a Magyar Természetjáró Szövetség jelzéseinek minden esetben jól elkülöníthetőnek kell lennie, ami nevesítve függőleges irányban minimum
10 cm-es távolságot jelent a fent nevezett
Tiltott sávhoz képest.
Tehát amennyiben 1,7 méteren van a közüzemi jelzés, akkor a turistajelzés 1,8 métertől felfelé helyezhető el, de ha a közüzemi jelzés 1,6 méteren van, akkor 1,7 méterre már festhető a turistajelzés.
Amennyiben a tiltott sávon kívül is található E.ON által elhelyezett üzemviteli jelölés, akkor az elsőbbséget élvez, és nem jelölhető felül, illetve ugyanazon elkülönítési szabályok az érvényesek.
Ugyanakkor az E.ON Hálózati cégek által elhelyezendő üzemviteli jelölések a Magyar Természetjáró Szövetség által már elhelyezett jelzéseket (Tiltott sávon kívül) nem takarhatják el.
A jelzések lehetséges elhelyezése
a tiltott sávon kívül:
- nagyfeszültségű rácsos szerkezetű vasoszlopokon:
o a főszáron elhelyezve
- kis- és középfeszültségű rácsos szerkezetű vas, vasbeton, fa oszlopokon:
o a vasoszlop esetén, főszáron elhelyezve,
o vasbetonoszlop esetén az oszlop áttörés felőli oldalán, illetve az adott útvonal menetirányaira merőleges felületrészen
o betongyámos faoszlop esetén a betongyámon bárhol, a fa szerkezeten pedig a tiltott sávon kívül bárhol.
Azokon a kátrányos felületű betongyámos faoszlopokon, ahol a jelzések elhelyezése a faoszlopon hagyományos festési módszerrel nem lehetséges, ott engedélyezett szabványos méretű, jelzést helyettesítő
műanyag táblácskák elhelyezése. Ezek rögzítése a faoszlopra aprószöggel vagy kárpitos szeggel történjen.
Ellenben
fém anyagú, jelzést helyettesítő táblácskák elhelyezése (12*10 cm, vagy nyíl heggyel bővített 17*10 cm-es) telepítése nem megengedett!
Tagszervezeteinktől a továbbiakban ezek alapján kérjük a turistajelzések kialakítását a fenti esetekben.
3. Pótpályázati lehetőség
A pályázatok elbírálását követően lehetőséget adunk újabb pályázatok benyújtására.
Ennek időszaka: 2018. május 7. – 2018. május 22.
Pótpályázat esetén a munkavégzés időszakának vége változatlan: 2018. szeptember 3.
Valamint az ezt követő pályázati határidők változatlanul érvényesek.
4. A munkavégzés időtartamára vonatkozó információk
- A 2018-as pályázatban beadott útvonalak esetén lehetőséget adunk a pályázati kiírás (március 1.) és a szerződéskötés (április 9.) közötti időszakban a felújító munkák saját felelősségre történő megkezdésére. Ennek igényét a pályázat benyújtásakor írásban kérjük jelezni.
- A munkavégzés időszakának meghosszabbítására maximum 1 hét kérhető. Ez esetben csökkentett pályázati összeget tudunk biztosítani.
5. Egyedi megállapodások megkötésének lehetősége
A pályázati kiírástól eltérő eseteket az MTSZ saját hatáskörben elbírálhatja, és egyedi megállapodást köthet (pl. ártéri jelzésfestés), valamint vis maior helyzet esetén is (pl. hótörés okozta károk) fennáll az egyedi megállapodás megkötésének lehetősége.
6. Pályázati határidők
A pályázat kiírásának időpontja: 2018. március 1.
Pályázatok beérkezési határideje: 2018. április 3.
Az elbírálás időszaka: 2018. április 4. – 2018. május 3.
A szerződéskötés időszaka: 2018. április 9. - 2018. május 7.
A munkavégzés időszaka: 2018. április 9. – 2018. szeptember 3.
A teljesítés dokumentációjának leadási határideje (készre jelentés): 2018. szeptember 4.
Az ellenőrzés időszaka: 2018. szeptember 4. – 2018. november 6.
A pótpályázat időszaka: 2018. május 7. – 2018. május 22.
Pótpályázat esetén a munkavégzés időszakának vége változatlan: 2018. szeptember 3.
Pályázattal kapcsolatos kérdésekkel a jelzesfestes(kukac)termeszetjaro(.)hu elérhetőségen érdeklődhet.
A fenti tájékoztatás szövege a
csatolt mellékletből letölthető és kinyomtatható.
MTSZ Országos Központ