Az egyesület vezetője, Csiba Ágoston nemcsak örömmel, hanem mondhatni rutinnal fogadta a civil önkénteseket, hiszen többször vezetett már munkatúrát olyanoknak, akik nem ismerték a jelzésfestés folyamatát. Toni számos pozitív tapasztalatot és gyümölcsöző kapcsolatot szerzett az így végzett közös munkákból, így ezekre alapozva igent mondott a megkeresésre. Május közepén az egyesület részéről Bene Ildikóval, Kunos Gáborral és a pincészet munkatársaival közösen újították fel a Bujdosók lépcsőjének tetejétől a Tördemici kilátópontig tartó kék háromszög, valamint a Dongó-kúti elágazástól induló, kék kör (és piros sáv közötti) túraszakaszt az MTSZ Jelzésfestés pályázatának keretein belül. A jelzésfestés során szerzett élményekről Budavári Dóra, a Laposa Pincészet marketing-kommunikációs munkatársa számolt be nekünk.
Honnan jött a jelzésfestés ötlete?
Budavári Dóra: Nagyon szerettünk volna a Laposa csapattal valami olyan csapatépítő kirándulást, ahol a kellemeset összekötjük a hasznossal, és az élőhelyünknek is jót teszünk.
Közülünk többen Badacsony környékén élünk, természetközeli helyen és viszonylag sokat túrázunk. Felmerült a szemétszedés is, de a turistajelzések karbantartásának ötlete szó szerint szembejött velünk. Annyira alapvetőek és szinte természetesek ezek a jelzések, ahogy ott vannak körülöttünk, miközben rengeteg törődést igényelnek. Felújítani, újrafesteni, ellenőrizni kell őket. Ebben szerettük volna kicsit kivenni a részünket. A Balatontúra csapatának hála lehetőségünk volt a turistajelzések festésére.
Ezek szerint hallottatok már korábban a jelzésfestésről. Ismertétek a munkafolyamatokat is?
B.D: Tudtunk róla, hogy van ilyen, hiszen évről évre látjuk, ha megújulnak a turistajelzések. Ezért fordultunk a Balaton Turista Egyesülethez és ajánlottuk fel az önkéntes együttműködésünket. Számunkra akkor derült ki igazán, hogy ez mennyire egy profi és ellenőrzött folyamat, amikor közösen kimentünk a terepre és elkezdtük a munkát. Én például nem ismertem a részfeladatokat és azt sem, hogy ennyire aprólékosan át kell gondolni és meg kell tervezni minden lépést.
Milyen tapasztalatokkal lettetek gazdagabbak?
B.D: Mint minden csapatépítő és csapatban végzett munka, ez a kirándulás is megmutatta, mennyire jó együtt lenni az irodán kívül, és mennyire hasznos más feladatokban is megtanulni együttműködni. Séta közben kicsit jobban megismertük egymást, és a környezetünket. Többek között ez is célunk volt. Nagyon élveztük!
A jelzésfestés óta változott a turistajelzésekhez és a természetjáráshoz fűződő viszonyod?
B.D: A Balaton Camino alapítójaként és rendszeres kéktúrázóként ez csak egy újabb szuper élmény volt a természetben. Többször vezettem már offline túrákat, ahol elvettük a telefont a kirándulóktól azért, hogy háborítatlanul tudják élvezni a természetet és a jelenlétet. Az biztos, hogy ezentúl még nagyobb tisztelettel tekintek a minket segítő turistajelzésekre!
A Balaton Turista és Szabadidő Egyesület ezúton hívja fel az érdeklődők figyelmét arra, hogy július 9-11. között Szigliget teljes turistaút hálózatán és a Balaton-felvidéki Kéktúra Badacsony-Salföld szakaszán folytatják a jelzésfelújításokat, amelyre szívesen várják a civil önkénteseket és a jelzésfestés iránt érdeklődőket is.
MTSZ Országos Központ
fotó: Rácz Dominika