A szolnoki Gördögök Kerékpáros és Szabadidő Sportegyesület 1993. óta szervez kerékpáros és gyalogos programokat országszerte. A természetjáró civil szervezet küldetése a környezetvédelem mellett az egészséges életmódra és a szabadidő hasznos eltöltésére történő nevelés. A sporttevékenységek mellett élen járnak az oktatásban - különösen annak digitális műfajában – is. Az elmúlt közel harminc év alatt 360 gyalogos és bringás túravezető került ki a Gördögök tanfolyamairól. A három évtized tapasztalatairól az egyesület elnöke és a képzések szervezője, vezető oktatója Oskó Imre mesélt.
MTSZ: Mikor kerültél kapcsolatba a természetjáró képzésekkel?
Oskó Imre: 1978-ban kezdődött az hivatalos turista pályafutásom, amikor megszereztem a bronzjelvényes túravezető képesítésemet. Nemcsak az elhivatottság vitt előre az aranyjelvény megszerzéséig, amelyre 2002-ben került sor, hanem az oktatóim példaértékű hozzáállása a természetjáráshoz és a tudásátadásához. Mondhatni az általuk elszórt magvak bennem eresztettek gyökeret. Eldöntöttem, hogy lehetőleg minél több embernek továbbadom azt a tapasztalatot, amit elődeimtől kaptam. Így kapcsolódtam be és vettem részt a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Természetbarát Szövetség oktatási munkájában egészen a rendszerváltásig. Többek között Vízkelety Lászlónak is köszönhetem, hogy vizsgaszervező és vizsgabiztos lett belőlem.
Fotó: Molnár Angéla
MTSZ: A rendszerváltást követően milyen irányba fordult a turista életed?
O.I.: Néhány év kitérő után 1998-ban beléptünk a barátaimmal az akkor már 5 éves Gördögök Sportegyesületbe, amely szinte csak kerékpáros versenyzéssel és szervezéssel foglalkozott. Mivel a tagság részéről igény mutatkozott rá, ezért a tevékenységet kiterjesztettük a gyalogos szakágra is. Időközben megválasztottak elnöknek, a tagok létszáma pedig stabilan megmaradt százhoz közel. Széleskörű a feladatlistánk: kerékpáros közlekedési és műszaki ismereteket adunk át gyerekeknek, mobil KRESZ parkot és ügyességi pályát működtetünk, bringás és gyalogos túravezetőket képzünk, városismereti -, tájékozódási túraversenyeket, terem - és mátrix tájékozódási versenyeket szervezünk a térképkészítés és a szakmai tanácsadás mellett.
MTSZ: Említetted az oktatást. Hogy látod, miért lesz valaki kerékpáros vagy gyalogos túravezető?
O.I.: Kezdetben a tagszervezeti túrák vezetése és a tudás gyarapítása miatt, mostanában pedig a sokoldalúság, a vállalkozási tevékenységek bővítése is a felkerült a célok listájára.
Fotó: Molnár Angéla
MTSZ: A Gördögök SE. képzései javarészt távoktatásban, online zajlanak. Oktatásszervezőként, oktatóként miben látod ennek előnyeit és hátrányait?
O.I.: Előnye a területi és időbeli függetlenség, hiszen bárki, bárhol leül az internet elé és a honlapunkon megtalálja a tananyagokat. Ráadásul önfegyelmet, elszántságot is igényel, hiszen helyettem senki nem fog tanulni. Hátránya a személyes kapcsolatok hiánya, és az, hogy sokkal több energiát, igyekezetet kell ráfordítani a gyakorlati tudás elmélyítéséhez.
MTSZ: Évtizedes tapasztalatot szereztél a távoktatásos képzésben. Ez minek volt köszönhető?
O.I.: Igen, ennek több oka is van. Országos szinten érkeztek hozzánk érdeklődők, hogy szeretnének akár a kerékpáros, akár a gyalogos túravezető képzésünkre járni, de a távolság ezt nem teszi lehetővé számukra. Ezért találtuk ki a kezdetben levelező, majd az internet megjelenésével az online képzést. Csak az elméleti előadásokat lehetett és lehet így átadni, a gyakorlati tudnivalók és a számonkérés természetesen mindig személyes módon történtek.
Másodsorban az anyagiak indokolták ezt a képzési megoldást. Egyre nehezebbnek bizonyult olyan oktatókat találni, akik civil meggyőződésből ingyen tartanak előadást.
Fotó: Molnár Angéla
MTSZ: A világjárvány felülírt sok mindent, többek között a természetjáró képzések ügymenetét is. Benneteket hogyan érintettek a járványügyi intézkedések?
O.I.: A bronz és ezüst fokozatú gyalogos és a bronz fokozatú kerékpáros túravezető képzéseink éppen csak elkezdődtek, amikor érvénybe léptek a kontakt órákat tiltó intézkedések. Lényegében a mi tanfolyamaink egyik pillanatról a másikra haladtak tovább a maguk medrében, néhány technikai lépést kellett mindössze megtennünk. Ahogy már említettem, az elméleti oktatás előre összeállított tananyagok és a videómegosztó felületre feltöltött videókkal történt.
MTSZ: Pontosan mik voltak ezek?
O.I.: A honlapunkat kellett átalakítani úgy, hogy alkalmas legyen online írásbeli számonkérésre, valamint a már régóta meglévő digitális teszt pályánkat kiegészítettük turisztikai feladatokkal.
MTSZ: Mikor tudtátok elkezdeni a terepi gyakorlatokat és vizsgával zárni az idei tanfolyamokat?
O.I.: Tavaly meghirdetés után már csak idén szeptemberben mentünk terepre, ami nálunk rendszeresen a Kecskeméti Ifjúsági Tábor környéki erdőterületet jelenti. A vizsgákra novemberben került sor a Mátrában.
Fotó: Molnár Angéla
MTSZ: Hogy látod az egyesület képzésszervezését a jövőben: ha lesz lehetőség kontaktórákra, akkor is maradtok az online képzésnél?
O.I.: Egyelőre nem vagyok túl optimista. Az a személyes véleményem, hogy a megváltozott felnőttképzési szabályok és elvárások túl nagy terhet rónak a civil szervezetekre, tehát ránk is. A folytatásban nem tervezünk új képzéseket indítani. Ha rajtam múlik, akkor a saját túravezetőink felé fordítjuk a nagyobb figyelmet.
Fotó: Molnár Angéla
A képek 2020. november 7-én és 8-án készültek, a Gördögök Kerékpáros és Szabadidő és Sportegyesület által szervezett online gyalogos és kerékpáros túravezetői képzések gyakorlati vizsgáján.
MTSZ Országos Központ
borítókép: Molnár Angéla