„Turista az, aki útra kél azért, mert foglalkozásának egyformasága, gondjainak sokasága közepett álmaiban feltűnik előtte egy olyan szebb világ, melyben zöldebb a fű, kékebb az ég, magasabbak a hegyek, szebbek vagy különlegesebbek a házak, barátságosabbak az emberek s aki ez álomkép eredetijét fáradtságtól vissza nem riadva keresi – s mert hiszen e földön élünk, talán soha meg nem találja, de azért jó kedvét el nem veszíti, hiszen örömét ez a keresés teszi.”
Báró Eötvös Loránd
- - o - -
„A turistaság a tömegek sportja, amely nem ismer versenyt és nem takar üzletet. Gyakorlását nem korlátozza az évszakok változása, sem az életkor haladása.
Tüdőt és lelket tisztít! Visszavet a Természethez, az örök megújhodás forrásához! Felemel a sár, a por, a gyárak füstje, a hétköznapi gondok fölé! Nagy távolságokon repül végig a turista tekintete és lelke, mint dalos madár száll a magasságokba, hódolatra a csodálatosan szép és harmónikus Örök Alkotója elé!
A turista jobb, a turista emberibb ember, mint a többi.
Aki pedig a turistaság brigádjaiba újoncokat toboroz, embertársainak jótevője, mert felfedi előttük a testi-lelki megújhodásnak antheusi titkát! …”
Zsitvay Tibor
Zubor István: Levelek egy kezdő turistához című művének előszava
- - o - -
„Az ember nem azért turista, mert az erdőt járja, hiszen a vaddisznó is járja – mégsem turista, hanem azért, hogy maradandó, a közt szolgáló turistalétesítményeket hozzon létre.”
dr. Téry Ödön
- - o - -
„Turistaság, a természet szeretetén alapuló, saját erőből való mozgás a szabadban. Válfajai: sziklamászás, magashegyi, vízi, középhegységi vándorlás, barlangjárás, kerékpározás stb. A hivatalos álláspont szerint sport, és mint ilyen, országos szervezete: a Magyar Turista Szövetség az Országos Sport Központ kötelékébe tartozik. Célja a test edzése az időjárás viszontagságaival szemben, az egészség gyarapítása a tiszta levegőben való legtermészetesebb mozgások gyakorlása által – de testi versenyzések nélkül, a lélek erősítése, a napi munkából való teljes kikapcsolódás és érdektelen élvezetek szolgáltatása által, a föld, különösen a hazai vidékek megismerése, továbbá a nép, a növényzet, az állatvilág, a természet tanulmányozása, előkészület az esetleges katonai szolgálatra és nem utolsó sorban a jellemfejlesztés (bajtársiasság, felebaráti szeretet, kitartás, vidámságban is meggondoltság, stb., st.), a közérdekből való áldozatkészség és a közérdekű munka megszoktatása.”
Polgárdi Géza: Magyar Turista Lexikon
(Kép: OMTK)