A földrajzi adottságoknak köszönhetően gyalog és kerékpárral is teljesíthető a kihagyhatatlan látnivalókban bővelkedő öt tájvédelmi körzetet és egy nemzeti parkot érintő 245 kilométer hosszú túraútvonal.
A Pest Megyei Piros útvonalának kialakítása és rögzítése valamint a túramozgalomhoz használt igazolófüzet megszületése Szalóky G. László nevéhez fűződik. Az ő sokoldalú tudásának és a Pest Megyei Természetbarát Szövetség aktivistái gondozásának köszönhetően maradt fenn és vált a legnépszerűbb domb - és síkvidéki turistaúttá az említett piros.
A Pest Megyei Természetbarát Szövetség önkéntes tagság alapján szerveződött 1951-ben és a Magyar Természetjáró Szövetség önálló megyei szervezeteként működik napjainkban is. Pest megye településein tevékenykedő természetbarát szervezetek gödöllői járásának vezetője volt Szalóky G. László, aki halála után a jelvényszerző mozgalmon kívül maradandó értéket hagyott hátra a túravezető képzésben és az oktatásban is.
Laci bácsi emlékére kedvelt pihenőhelyén, a Pap Miska kútnál 2019 szeptember 28-án emléktáblát avatott a Pest Megyei Természetbarát Szövetség és a Margita 344,2 Turisztikai és Sport Egyesület. A népszerű pihenőhely négy évvel ezelőtt került felújításra a Pilisi Parkerdő Zrt. segítségével. Azóta a kitisztított forrás vizével hűsítheti szomjukat az arra járók, valamint asztalok és padok szolgálják a fáradt túrázók kényelmét.
Az 1848-as évek idején a kút helyén gémeskút állt, amely itatóként és pihenőhelyként is szolgált az itt elhaladó forgalmas kassai út mellett. Az utolsó ismert gödöllői betyár, Pap Miska lehetőséget látva ebben a helyzetben, kifosztotta a gazdag utazókat, a megszerzett zsákmányt pedig szétosztotta a szegények között, kivívva ezzel azok szeretetét és támogatását. A 19. század végére a betyárvilág megszűnt, a kút neve azonban mai napig őrzi a gödöllői Robin Hood emlékét.
Fotó: Pest Megyei Természetbarát Szövetség, MTSZ
Pest Megyei Természetbarát Szövetség és MTSZ Országos Központ