A 8,5 kilométer hosszú, kedvező terepviszonyai és szintkülönbségei miatt gyerekekkel is kényelmesen teljesíthető turistaút ötletét a Bükk-vidék és a Medves–Vajdavár-vidék találkozásánál elhelyezkedő település turisztikai szempontból vett ismeretlensége adta.
Felfedezésére pedig bőven van lehetőségünk, elég csak az Árpád-kori templomromokra, földvárakra vagy az ország legnagyobb homokkősziklájára gondolnunk. Az út mentén kihelyezett információs táblák a környék élő, élettelen és kultúrtörténeti érdekességeit mutatják be. A földtörténeti és biológiai ismereteken kívül elolvashatjuk a híres Vidróczki Márton történetét is, akit a legtöbben mátrai betyárként ismernek, holott élete utolsó három évét töltötte csak a Mátrában, azelőtt Bátor környékén élte a betyárok cseppet sem egyhangú mindennapjait.
Szintén a táblák tájékoztatnak arról, hogy a legelőerdőkkel, hagyásfás legelőkkel tarkított táj kialakulásában – amely a néprajzi értelemben vett Palócföld déli pereme – fontos szerepet játszottak egykor a Felvidék irányába vezető történelmi kereskedelmi utak és a közel száz évig aktívan működő kőszénbányák is.
A tanösvény a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program támogatásával valósult meg Bátor község önkormányzatának megbízásából. A Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület együttműködő partnere a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság és az Egererdő Zrt. Egri Erdészete volt.
A tanösvény a természetjáró.hu-n is elérhető, ezen a linken.
MTSZ Országos Központ
térkép:Bába Imre/MTSZ