Havonta jelentkező sorozatunkban olyan személyeket mutatunk be nektek, akiknek a természetjárásban végzett tevékenysége szót és figyelmet érdemel napjainkban is. Ez alkalommal dr. Vízkelety Lászlót és Tátrai Rupertet ismerhetitek meg.
dr. Vízkelety László (1923-2007)
- a magyar tájékozódási versenysport aktív résztvevője, szervezője, irányítója közel 60 éven át
1944-ben fiatal cserkésztisztként első lett a túravezetői tanfolyam vizsgagyakorlatán, innen indul a tájékozódási pályafutása. A háború után a Közalkalmazottak Sportegyesületében (KASE) társaival 1947-ben megnyerték a MOM által rendezett országos terepgyakorlatot. Nem sokkal ezután a Magyar Vándorsport Szövetségben közreműködött a tájékozódási terepgyakorlatok versenyszabályzatának kidolgozásában.
Az 1948-ban alakult Magyar Természetbarát Szövetség, szakítva a korábbi turista felfogással, a természetjárást versenysportként kívánta bemutatni. Ennek szellemében rendezték meg novemberben az első terepversenyt, amelynek győztese a Vizkelety László vezette KASE csapat lett.
1950-ben tagja az első országos csapatbajnokságon győztes Budapesti Lokomotív csapatának. Annak a Lokomotívnak, amely az ő kezdeményezésére jött létre 1949. májusában, a MÁV Vasúti Főosztály keretén belül, amelynek titkára, szervezője, motorja volt és amely a versenyzésben 1957-ig a legeredményesebb hazai egyesületnek számított. Nevéhez fűződik az 1950-től több mint 50 éven keresztül megrendezett Vasutas kupa versenyek elindítása is. A Vasutas kupák versenybíróságának 39 éven át volt elnöke.
1952-ben kezdeményezésére hirdette meg a Lokomotív Turista Szakosztálya az Országos Kéktúra jelvényszerző túramozgalmat, melynek útvonalát 1953-ban az elsők között teljesítette.
A magyar sport aranykorának számító '50-es években a természetjárás is elismert versenysportnak számított, kialakult a minősítési és a versenyrendszer. Az akkori gyalogos, barlang, szikla, sí és csónak szakosított természetjáró versenyek között unikumnak számított a személyéhez köthető természetjáró ötpróba verseny megrendezése 1953-ban, amely éjjeli terepversenyből, terepkerékpározásból, kajakozásból, folyamúszásból és terepfutásból állt.
Az 1956-os forradalmi fellépéséért eltávolították a sportág felső vezetéséből. Az elkövetkező néhány csendesebb évben a Lokóban fiatalokat oktatott és edzett, amelynek eredményeként az ifi csapat 1963-ban bajnokságot nyert. 1971-ben újra országos bajnok lett a Vasutas csapat. Időközben visszatérhetett a sportág vezetésébe, 1962-63-ban a válogatott edzőjeként tevékenykedett. Kitartó munkájának köszönhetően felvették a tájékozódási futást a Testnevelési Főiskola által elismert versenysportjai közé és elindult az edzőképzés is. Szerzője a Tájékozódási futók népszerű sorozatnak, amelyből 9 kötet jelent meg 1971-1984 között.
1988-ban adta át a szakosztály vezetését a fiataloknak, de tovább dolgozott a tájékozódásért, versenyeket rendezett, cikkeket és szakkönyveket irt. Kiváló és folytatásra érdemes munkája a Ki kicsoda a magyar tájékozódási versenysportban című összeállítás. Utolsóként a Magyar Tájékozódási Futó Szövetség történetét írta meg 2005-ben.
1994-ben kapta meg a sport területén végzett kiemelkedő munkájáért a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét.
Tátrai Rupert (1929-2010)
- hegy és sziklamászó, evezős, síelő és világjáró
1929-ben Cegléden született. 1952-ben a Magyar Természetbarát Szövetség budapesti titkára.
Szervezte és rendezte a tájékozódási terepgyakorlatokat, amely a mai tájfutás kezdete volt. A tájfutás 1970-ig a Magyar Természetbarát Szövetség keretein belül működött, annak ellenére, hogy 1961-ben megalakult az IOF (International Orienteering Federation: Nemzetközi Tájfutó Szövetség) a magyarok, mint alapító tagok részvételével. Számtalan tájékozódási terepversenynek volt a rendezője 1957-ig.
Az 1956-os forradalomban kiállt az 1948-ban betiltott és feloszlatott Magyar Turista Szövetség újbóli megalakításáért dr. Vízkelety Lászlóval együtt. Ezért örökre eltiltották a sportvezetői munkától, amit öt év után némileg lazítottak, így mint a sziklamászók titkára folytathatta munkáját.
Közben télen-nyáron járta a hazai és a külföldi hegyeket, Magyarországon minden sziklafalat és sziklatornyot megmászott. Miközben számtalanszor felkereste a Tátra, Bulgária és az Alpok szikláit is. 1967-ben élete legnagyobb turista élménye és teljesítménye volt a 7134 m magas Lenin csúcs megmászása a Pamír-hegységben, amelyre nagyon keményen edzette magát. Hat magyar alpinista indult a korábban magyarok által még el nem ért magasságba, de ez csak négyüknek sikerült, közülük is elsőnek Tátrai Rupertnek és Honfi Tivadarnak 1967. augusztus 18-án.
1958-ban a Fenyő illegális turista társaság tagjává avatták, a Himalájai cédrus (Cedrus deodara) nevet kapta. 1992-ben a Fenyő, így Tátrai Rupert is, belépett az 1989-ben újjáalakult Magyar Turista Egyesületbe. Attól kezdve rendszeresen túrázott, lelkesen vállalt túravezetést, vetített képes előadásokat tartott. A Dobogókői Osztály pénztárosa is volt haláláig.
A Természetjáró arcképcsarnok eddig megjelent részei itt érhetők el: