mtszközpont, 2013-10-24 16:02
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
A civil szervezetek kiszámítható működését segíti az Országgyűlés elé került az egyes civil szervezetekkel kapcsolatos törvényeknek a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépésével összefüggő, valamint egyéb célú módosításáról szóló törvényjavaslat, és a 2014. évi NEA pályázatok korai megjelenése.
A törvénymódosítás eredményeként a személyi jövedelemadó (SZJA) civil szervezetek javára felajánlható 1%-a tekintetében a kedvezményezett szervezetté válás feltételeit megkönnyíti a 2015. évtől. A regisztrált szervezetek legfontosabb alapadatai az adóhatóság hivatalos honlapján és a rendelkező nyilatkozat elektronikus formanyomtatványán listaként is megjelennek, segítve ezzel az adózói felajánlásokat. Az előzetes regisztráció 2015. évtől történő bevezetése egyúttal kiváltja a kedvezményezetti jogosultság utólagos igazolását, s ezzel lehetővé teszi, hogy a kedvezményezettek számára a felajánlott összegek 3 hónappal hamarabb átutalásra kerüljenek.
Az új Ptk. közelgő hatálybalépésének következtében egyszerűsödnek a beszámoló-készítés szabályai, a tapasztalatok alapján a civil szervezetek működési sajátosságaihoz igazodnak a megszűnés és átalakulás keretei.
A törvényjavaslat a 2015. évi költségvetési évtől biztosítja, hogy a potenciálisan felajánlható civil SZJA 1%-os rendelkezések teljes összege a civil szervezetek támogatására álljon rendelkezésre, akként hogy a ténylegesen ki nem utalt összegnek megfelelő keret is rendelkezésre áll a NEA pályázatain keresztül, ezáltal növekszik a civil szervezetek számára elérhető forrás.
A 2014. évi NEA pályázati kiírások korai megjelentetésének alapvető célja, hogy a civil szervezetek működése kiszámíthatóvá váljon, a társadalom által elismert és fontosnak tartott munkájukat biztonságban és kiszámítható módon végezhessék. Szakmai programjaik forrás hiányában ne kerüljenek veszélybe, illetve azok megvalósítására már 2014 elejétől is sor kerülhessen. Újdonság, hogy a működési és a szakmai pályázatok benyújtására egy időben van lehetőség.
A támogatások visszatérítendő és vissza nem térítendő formában igényelhetik. Működési célú pályázatokon elnyerhető összeg felső határa 3 millió forint, a szakmai célú pályázatok esetén pedig 2 millió forint. A 2014 áprilisától kezdődő támogatási időszakra a civil szervezetek pályázataikat a pályázati kiírásban meghatározott határidőig nyújthatják be (működési pályázat esetén: 2013.11.21-27. illetőleg szakmai pályázat esetén 2013.11.29-12.02. kollégiumonként eltérő időben). A pályázati keretösszeg várhatóan működési célú támogatások finanszírozására kollégiumonként 317,7 millió forint, szakmai programok megvalósítására pedig kollégiumonként 190,6 millió forint.
A pályázati folyamat során a civil szervezeteket az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő mellett a minden megyében elérhető Civil Információs Centrumok is segítik, részletes információk a
http://www.civil.info.hu/web/nea/palyazatok weboldalról érhetők el.
A pályázók támogatási kérelmüket hasonlóan az előző évekhez az Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszeren (EPER) keresztül (
www.eper.hu) nyújthatják be.
Egyházi, Nemzetiségi és Civil Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Államtitkárság
(Forrás:
kormány.hu,
civil.info.hu)