Balesetveszélyes a túrázás a Kékes-Észak Erdőrezevátumban vezető, sárga kereszt turistajelzéssel ellátott turistaúton - figyelmezteti évek óta az EGERERDŐ Zrt. a kirándulókat. Ennek ellenére a kalandvágyó túrázók közül mégis sokan nekivágnak a kidőlt fákkal „nehezített” kirándulásnak. Hogy miért nem hárítja el a veszélyhelyzetet az erdőterület kezelője, arra maga az erdőrezervátum fogalma adja meg a választ.
"Az erdőrezervátum olyan, jellemzően vegyes korú, változatos fafajú erdő, melyben ökológus kutatók vizsgálják a természetes erdődinamikai folyamatokat. Az erdőgazdálkodó semmilyen tevékenységet nem végez a rezervátumban, a kutatók viszont évről évre felmérik az erdő természetes életét, a fajok természetes változását. A több százéves, esetleg korhadt belsejű fák kidőlése a természetes erdődinamikai folyamat része, melyet olykor a szélviharok hatása felgyorsít. Ezután is fontos szerepük van a földre hullott faóriásoknak, hiszen a kidőlt fák holtfaként szolgálják tovább az erdei életközösséget. Erdei szervesanyagként többek között számos korhadéklakó fajnak, gombának és rovarnak kínálnak táplálékot és élőhelyet.
Az EGERERDŐ Zrt. területén összesen 8 db erdőrezervátum található. Az itt zajló vizsgálatok eredményei segítik az erdőgazdálkodót, hogy egyre természetközelibb erdőkezelési módokat alkalmazzon erdeibe."
A változatos erdőkép, a több százéves fák, a mohos sziklák és kőfolyások valóban csodás látványt nyújthatnak, a terepviszonyok miatt azonban mindenki csak a saját képességeihez mérten vágjon neki a túrázásnak. Az EGERERDŐ Zrt. balesetveszélyre figyelmeztető tájékoztatása a magterület két szélén található.
A sárga kereszttel jelölt túraútvonal helyett alternatív megoldásként a piros kereszt, a sárga vagy kék sáv jelzést javasolt.
Balesetmentes túrázást kíván mindenkinek az EGERERDŐ Zrt!
fotó: erdorezervatum.hu