Az út Zalaegerszegről a vasútállomásról indul és Szentkozmadombján ér véget. Elhalad Gellénháza, Bak, Vakola, Oroklán, Szentkozmadombja települések mellett. A „Keresztek útja” elnevezés abból adódik, hogy az útvonal mentén számos útszéli kőkereszt található, melyek közül többet az 1800-as években állítottak.
Az új jelzett turistaúttal Göcsej térségének turisztikai kínálatát kívántuk bővíteni. A térség egyik fő vonzereje a természeti környezete. Göcsej hazánk jellegzetes, különleges bájt nyújtó vidéke, a legszebb tájaink közé tartozik.
A lankás terület, az erdők, völgyek kiváló lehetőséget biztosítanak mind a gyalogos, mind a kerékpáros túrázók számára. A szemet és lelket a festői szépségű dombok, völgyek, apró falvak gyönyörködtetik. A Zalai és ezen belül a Göcseji dombvidék is a táj természetföldrajzi szempontjából több olyan egyéni sajátságot hordoz, amely megkülönbözteti hazánk más tájaitól. Mindemellett a néprajzi értékek számos látnivalót biztosítanak az ide látogatóknak. A „Keresztek útja” új vonalvezetésű turistaút, mely eddig bejáratlan területeken halad végig, bevonva azon kistelepüléseket, melyek eddig elzártak voltak a turisztika ezen ágától. Az útvonal több kistelepülést érintve mutatja be a zalai-, göcseji tájegység néprajzi értékeit, természeti szépségeit. Olyan természeti és ipartörténeti tájegységeket érint, mint a gellénházi olajmezők, ahol jelenleg is működő olajkitermelő kutak mellett halad el az útvonal és működés közben láthatók a himbák. Göcsejben viszonylag kevés műemlék épület található, hiszen a kő mint építőanyag itt nagy mennyiségben nem állt rendelkezésre, mint a szomszédos megyékben. A kastélyok, templomok kövét messziről, a Balaton környékéről szállították ide. Útvonalunkon – Zalaegerszeget elhagyva – egyetlen ilyen említésre méltó épület a szentkozmadombjai Dervalits-kastély. A fő építőanyag „erdőországban” a fa volt. Ennek emlékei a göcseji haranglábak, a szőlőhegyeken még fellelhető boronafalú pincék. Az útvonal mentén található természeti kiemelt értékeket tájékoztató táblákkal jelöltük. Ily módon hívjuk fel a figyelmet az önmagában is gyönyörű Nénai-völgy 500 éves kocsányos tölgyére, vagy Magyarország jelenleg ismert legnagyobb törzsátmérőjű gyertyánfájára.
Göcsej déli részén halad át a Dél-Dunántúli Kéktúra útvonala, északon pedig a P sáv jelzés érinti a tájegységet. Ez a jelzett út a magyar-osztrák-szlovén Hármashatárt köti össze a Kis-Balatonnal. E két gyalogtúra útvonalat hivatott összekapcsolni a Válicka-völggyel csaknem párhuzamosan futó Keresztek útja, megteremtve a zalaegerszegi közlekedési csomóponthoz való kapcsolódás lehetőségét is. Az útvonal tehát egyszerre több célt szolgál: bekapcsolja a turizmus vérkeringésébe a turisztika ezen ágától eddig elzárt területeket; újabb szép és praktikus alternatív útvonalat biztosít a túrázók számára; és nem utolsó sorban erősíti a civil összefogást, amelynek szellemében az egész projekt megvalósítása történt. Bízunk abban, hogy kezdeményezésünkkel az útvonal konkrét megvalósításán túl a viszonylag elszigetelt göcseji aprófalvak lakosságának a figyelmét ráirányítjuk a civil összefogás értékteremtő erejére, a helyi értékek felismerésére és közkinccsé tételének a fontosságára.
A Keresztek útja túraútvonal civil szervezetek, magánszemélyek, gazdasági és közigazgatási szereplők példaértékű összefogásával és a Nemzeti Civil Alapprogram szakmai kollégiumának a támogatásával valósult meg 2011 nyarán. A projektgazda a Zala Megyei Természetbarát Szövetség volt, irányításával 3 partnerszervezet és sok támogató közreműködésével jött létre az új összekötő útvonal. Az egyik partner egy főképpen gimnáziumi tanulókból álló egyesület, a Kandikó Klub. A másik szervezet egy tapasztalt, turistautak karbantartásában is jártas, nagy létszámú természetbarát szervezet, a Göcsej Sportegyesület. E két egyesület szövetségünknek tagszervezete. Harmadik partnerünk, a Zalaegerszeg és Térsége Többcélú Kistérségi Társulás, amely térségfejlesztés terén tevékenykedik, és tervünk teljesen összhangban volt a fejlesztési koncepciójukkal. Az előkészítéskor 3 támogatói szándéknyilatkozattal rendelkeztünk: Szentkozmadombja Község Önkormányzata részéről, az ugyancsak szentkozmadombjai kötődésű Faluszéli Tóthék Háza Vendégház tulajdonosa részéről, valamint a Falusi Vendéglátók Zala Megyei Egyesülete részéről. A megvalósítás során a támogatók száma folyamatosan gyarapodott. Így nyugodtan mondhatjuk, hogy a Keresztek útja program sikeréhez több mint félszáz ember járult hozzá közvetlenül.
A zalaegerszegi vasútállomáson térképes tájékoztató tábla hívja fel a figyelmet a Keresztek útja látnivalóira, hasonló tábla található a jelzés másik végpontján, Szentkozmadombján is. Útközben további 3 figyelemfelkeltő táblát és egy irányító táblát helyeztünk el. Szentkozmadombján, a DDK csatlakozási pontjánál került kialakításra a „Pihenj meg, Vándor!” feliratú pihenőhely. Megjelentettünk egy leporelló formátumú prospektust, valamint egy térképet és útvonal-leírást tartalmazó szórólapot, amiket Tourinform irodákban, turisztikai szolgáltató egységeknél és természetbarát rendezvényeken lehet elérni.
Szeptember 17-én mintegy hatvan túrázó vett részt az útvonalavató túrán, amely délután Szentkozmadombjára lovasok ünnepélyes felvezetésével érkezett, majd kulturális műsorral, keresztszenteléssel, pihenőhely átadással és vendéglátással ért véget.
A festői szépségű útvonal 2011 szeptemberétől várja gyalogos túrázókat!
Kissné Katona Valéria
projektfelelős