2024. május 17., péntek - Paszkál
Magyar Természetjáró Szövetség
mtsz.org »Cikkek
Magyar Természetjáró Szövetség

Változások a menetrendben

Turizmust segítő változások a menetrendben
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
  A 2010/2011 évi közösségi közlekedési menetrend 2010 december 12-én lépett életbe. Az utóbbi években igen sok csapást elszenvedő vasúti közlekedés tekintetében a turizmus számára üdvözlendő hír, hogy az elmúlt 6 évben háromszor is bezárásra ítélt, de összefogással újra és újra megmentett Győr–Pannonhalma–Cuha-völgy–Zirc–Eplény–Veszprém vasútvonalon (bakonyi szakasza már ideiglenes műemléki védelem alatt áll) egy megfelelő sűrűségű, eljutási időt kínáló, jó csatlakozásokkal rendelkező menetrend került kialakításra. Remélhetőleg belátható időn belül megvalósul az eplényi síközpont közelében tervezett új megálló is.
  A menetrendváltással újraindul a forgalom a Gerecse északi lábát végigkísérő Esztergom–Almásfüzitő ill. a Hernád völgyteknőjét a Zempléni-hegység mentén követő, turisztikailag (természetjárás, kerékpáros turizmus) igen fontos Szerencs–Abaújszántó–Boldogkőváralja–Vizsoly–Gönc–Hidasnémeti szárnyvonalon is. A Dunántúl észak-déli összeköttetését, a Keleti-Bakony és a Vértes elérhetőségét segíti a már nyáron újraindított Komárom–Székesfehérvár és a Csipkerózsika álmából vasárnap ébredő Székesfehérvár–Sárbogárd (csatlakozás a Bp.–Pécs fővonalhoz) vonal összekapcsolása, melynek köszönhetően Komárom és Pécs között egy átszállásos, a sugaras szerkezetű hálózat hátrányát csökkentő kapcsolatot alakítottak ki. Nem kevésbé érdekes a turisztikailag is jelentős segítséget nyújtó Eger–Füzesabony–Poroszló–Tiszafüred–Hortobágy–Debrecen–Mátészalka–Fehérgyarmat viszonylatok forgalomba állítása, melynek köszönhetően a Tisza-tó vagy a Hortobágy egy átszállásos (Eger) kapcsolatba kerül a bükki Szilvásváraddal, ami több desztináció számára is kínálatbővítő környezetbarát közlekedési (kerékpárszállítás) kapcsot jelent.
 
  A Volán járatok esetében sajnos nem adhatok hírt sem a Szentendre–Lajosforrás, sem a Szentendre–Visegrád, Fellegvár–NagyVillám buszjáratok visszaállításáról, viszont az is öröm, hogy megmaradt a börzsönyi túrázóknak fontos, Kóspallagról csak vasárnap a Kisinóci turistaházhoz is felmenő reggeli és délutáni kismarosi járatpár.
  
  A Visegrádi-hegység túráihoz érdemes igénybe venni a Szentendre–Dömörkapu közötti, hétvégén is közlekedő buszjáratot, hiszen a Bükkös-patak dömörkapui szurdokvölgye Dobogókő. Dömös, Pilisszentlászló ill. a Prédikálószék, valamint a Kő-hegy felé/felől tartóknak kiváló kiindulópont ill. végcél.
 
  A legfontosabb azonban az, hogy az Agria Volán 2011-ben is egész évben vasárnaponként (!) közlekedteti a Bükkön átvezető Eger – Felsőtárkány – Tamás-kútja – Bánya-hegyi (bánkúti) elágazás – Répáshutai elágazás – Hollóstető – Lillafüred – Miskolc buszjáratot.
Az autóbusz a Budapestről 6:15-kor induló gyorsjárathoz csatlakozva 8:30-kor indul Egerből, a Bükk-fennsík, a Nagy-mező elérését legkönnyebben lehetővé tevő, 700 m magasan lévő Bánya-hegyi elágazás buszmegállót 9:14-kor éri el. Innen kiindulva a Bükk-fennsík legvadregényesebb turistaútjai barangolhatók végig a Nagy-mező, Jávorkút, Bánkút felé, viszonylag könnyen felkereshetők a Bükk varázslatos sziklaormai, a Három-kő és a Tar-kő, de el lehet jutni a mesés szépségű, fenyvesekkel tarkított, gyepes, sziklás, borókás Sugaró völgyteknőjébe is. A változatos, a buszvonal bánya-hegyi, vagy más-más megállójához visszatérő túraprogramok mellett ki kell emelni a Szalajka-völgyön át Szilvásváradra, a májustól szeptemberig hétvégén közlekedő felsőtárkányi kisvasút stimeczházi végállomására, valamint a lillafüredi kisvasút Garadna végállomására tartó gyalogtúrákat is, így a kirándulások kisvasúti utazással is színesíthetők, egyúttal hozzájárulunk környezetvédelmi, ipartörténeti és persze turisztikai célból kívánatos fennmaradásukhoz, fenntartásukhoz.. Az Agria Volán bükki, vasárnapi járata Miskolcról 15:15-kor indul vissza Egerbe, a turisztikailag kiemelkedően fontos Bánya-hegyi megállót 16:31-kor érinti.
 
  Remélhetőleg a 2011-es költségvetés megteremti a működés pénzügyi feltételeit az erdei kisvasutak további zakatolásához, így a kedvező közlekedési hatósági díjkötelezettségek kedvező változását, a több helyütt megvalósult uniós fejlesztéseket (pl. Lillafüred) a jegyárbevétellel nem fedezhető működési költségek hosszú távú finanszírozásának megoldásával sikerül megkoronázni – s persze sokan várják a Szob–Nagybörzsöny kisvasút felújítás-torzó befejezését is.
 
A nemzetközi Duna Stratégia kapcsán, egy-egy dunakanyari hajókirándulás felejthetetlen óráit felidézve pedig talán nem utópia bízni abban, az érdekelt felek megtalálják a forrását és a módját annak, hogy újra legyen hajóforgalom a Szentendrei Duna-ágban ill. újra legyen hajóállomása Leányfalunak, Dömösnek, Zebegénynek és Szobnak.


Berki Zoltán
Cikk első megjelenése: 2010-12-14 11:25
Módosítva: 2010-12-14 11:25
Belépés, regisztráció
Honlapunk adatai
  • 5 173 regisztrált felhasználó
  • 2 483 hírlevél előfizető
  • 356 természetjáró szervezet
  • 2 277 turistaút szakasz
  • 12 795 km turistaút
  • 139 túramozgalom
  • 3 969 túramozgalom teljesítő
  • 0 esemény
  • 3 150 megjelent cikk, hír
  • 271 belső oldal
  • 2 297 egyéb dokumentum
Eseménynaptár
Hírlevél

captcha

Keresés
Címkefelhő
Kövess minket!
RSS  Facebook Twitter