2024. április 29., hétfő - Péter
Magyar Természetjáró Szövetség
mtsz.org »Cikkek
Magyar Természetjáró Szövetség

A Szent István Turista Vándorlás évfordulója – 1. rész

80 éve indult az első túra a nyugati határszélen lévő Írott-kőről
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
1938. március 20-án a huszonöt éves Magyar Turista Szövetség legnagyobb megmozdulása vette kezdetét, amikor a megvalósulás stádiumába jutott a hosszú hónapok, sőt majdnem évek óta szakadatlanul tartó előkészítő munka, amelyhez hasonlót még nem jegyeztek fel a turistaság annaleseibe. A szövetség Hivatalos Értesítőjének áprilisi számában meg is említették: szeretnék, „ha ez a turista országvándorlás nem múlnék el nyomtalanul”, amit az MTSZ jubileuma és az államalapító Szent István király halálának 900. évfordulója alkalmából az országos kék jelzésen megtettek.

Hogy ennek mi, késői utódok szintén eleget tegyünk, szó szerint felidézzük a vándorlás kezdetéről a kornak megfelelő hazafias stílusban írt beszámolót, amely Polgárdy Géza MTSZ-ellenőr tollából akkor megjelent. Illusztrációkként Szűcs Gábor, MÁV mérnök (későbbi főtanácsos) korabeli felvételeit is közöljük, aki a vándorlás során a legtöbb túranapot teljesítők, és – nem mellesleg – a szövetség erre az alkalomra meghirdetett fényképpályázata nyerteseinek egyike volt. Halála után az özvegye a túrákon készült fotóit megőrzésre és felhasználásra dr. Vízkelety Lászlónak ajándékozta, amelyeknek a dokumentarista megemlékezés érdekében történt átengedéséért ezúton is köszönetet mondunk a Kéktúrát újraindító Lokós Laci bátyánk családjának.

… - …


 
Az 1938. évi Szent István-turista vándorlás megnyitása

          Amikor március 20.-án az Írottkői kilátótorony melletti árnyas erdőben a megjelent turisták körülvették a Magyar Turista Szövetség védnök-elnökét és Zsitvay Tibor magas színvonalú beszéde után a vándorbot átadásával útnak indította a Szent István vándorlást, hónapok, sőt majdnem évek óta szakadatlanul tartó előkészítő munka jutott a megvalósulás stádiumába. A Magyar Turista Szövetség 25 éves fennállása óta talán legnagyobb megmozdulása ez a kollektív vándorlás, amelyhez hasonlót még nem jegyeztek fel a turistaság annaleseibe s szeretnénk, ha ez a turista országvándorlás nem múlnék el nyomtalanul. A legmaradandóbb és legszebb élménynek pedig csak azt tudnánk elképzelni a 25 éves Magyar Turista Szövetség és a hetedik évtizedét taposó szervezett magyar turistatársadalom részére, ha az a – sajnos – meglehetős sok tilos terület, amely most a nagy országalapító király emlékére csak kivételesen nyílt meg a turisták részére, ha ezek a turisták számára szigorúan tilos kapuk nem is záródnának be többet, hanem egyszer s mindenkorra nyitva maradnának továbbra is…

Kőszeg, 1938. március 19–20.

          Már szombaton, március 19.-én megérkeztek a fővárosi turisták Jurisics Miklós városába. Lampionos, fáklyás menetben, a levente zenekar pattogó játéka mellett vonult be a meglehetős hosszú Király utcán át a város szívébe a turistasereg. A Hősök kapujánál, a két egymással szemben elhelyezett emléktábla körül találkozott először a főváros turistatársasága a városka lakóival. Itt Zsitvay Tibor, a Szövetség védnök-elnöke rövid beszéd kíséretében megkoszorúzta a hősök emlékét.
          Vasárnap reggel már a kora hajnali órákban útra kelt a turistasereg, hogy a legkülönbözőbb és az Írottkő körüli szebbnél-szebb utakon feljusson a trianoni határpontokhoz. Még alig derengett, s már turistaszegesek zaja verte fel a kisváros csöndjét. Mire a kis városka lakói felkeltek, a turisták már valamennyien a hegyekben rótták az utat Írottkő felé. Két újonc turistát is avatott ez a túra, mert az Alföld két hegyekhez nem szokott gyermeke, két kecskeméti egyetemista ifjú is ott taposta az utat a többi között, s talán csak a módfelett megrakott hatalmas hátizsákjuk sejttette a kezdő turistát…, de bár az Alföld többi városa is követte volna Kecskemét széles látókörű polgármesterének példáját!

          Írottkő… pár éve még minden magyar volt körülötte, s csak a távolból égbetörő Rax meg a Schneeberg havas teteje juttatták eszünkbe Ausztriát. Azután, ha bele nem is törődtünk, de megszoktuk, hogy részben Ausztriára tekintünk le a kilátóból, ezúttal meg már a német birodalom terült el mellettünk…


          Az erős szélnek kitett kilátóról az erdőbe vonultak az ünnepélyes megnyitásra a turisták, valamint a vármegye és Kőszeg város kiküldöttei. Dr. Zsembery Gyula, a Szövetség ügyvezető másodelnöke nyitotta meg keresetlen szavakkal az ünnepélyt, majd Dr. Zsitvay Tibor mondotta el a jelenvoltakra mély benyomást keltő beszédét. Napjainkban valójában csak egy kis részét járhatjuk be az országnak – mondotta többek között –, de minden magyar turista lelkében él az a törhetetlen hit, hogy eljön, és pedig hamarosan eljön az az idő, amikor ezt az országvándorlást messze fent északon, a Magas-Tátrában kezdhetjük meg…

 


          Azután átadta a vándorbotot, – mellyel a vezetők Dobogókőig fogják vezetni a turistákat – az első vezetőnek, Andráskay-Müller Edének, a Magyarországi Kárpát Egyesület Írottkő Osztálya elnökének, aki gondolatokban gazdag beszédben vette át a botot és útnak indította a társaságot. Az MKE Hörmann-forrási menedékházánál volt az ebédpihenő, azután már csak kőszegen állt meg a társaság, s amikor kigördült a kőszegi pályaudvarról a vonat, meghatottságtól csillogó turistaszemek búcsúztak a kőszegi hegyek alkonyatba vesző tömegétől…


   

 

.

 
… - …

A több mint két hónapig tartó vándorlás résztvevői csak a hétvégeken és az ünnepnapokon gyalogoltak. Útközben több településen előadásokon és megemlékezéseken vettek részt, amelyek közül a jelentősebbekről beszámolók is megjelentek. Az évforduló kapcsán felidézzük a kék jelzés létrejöttének történetét, és az azon szervezett országos megmozdulás szervezésének előzményeit is. Igyekszünk majd eloszlatni néhány olyan tévhitet is, amik az 1938-as vándorlás és a Kéktúra kapcsán itt-ott forrásmegjelölés nélkül megjelentek, és amiet ezek alapján a média tovább terjeszt.

Tehát lesz még miről olvasni itt…

Folytatás: a vándorlás elindítása a keleti határszélen.

Összeállította: Kunos Gábor
Cikk első megjelenése: 2018-03-20 17:02

Kapcsolódó túramozgalmak

Belépés, regisztráció
Honlapunk adatai
  • 5 173 regisztrált felhasználó
  • 2 483 hírlevél előfizető
  • 356 természetjáró szervezet
  • 2 277 turistaút szakasz
  • 12 795 km turistaút
  • 139 túramozgalom
  • 3 969 túramozgalom teljesítő
  • 0 esemény
  • 3 150 megjelent cikk, hír
  • 271 belső oldal
  • 2 297 egyéb dokumentum
Eseménynaptár
Hírlevél

captcha

Keresés
Címkefelhő
Kövess minket!
RSS  Facebook Twitter