mtszközpont, 2014-03-24 13:49
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
Idén a „Szép Magyar Térkép 2013” pályázatra 45 kiadvány érkezett. Az értékelő bizottság nem tartotta indokoltnak kategóriák felállítását. A zsűri egy-egy térképet értékelt első és a második díjjal, a harmadik helyen két térkép osztozott. Ezen kívül dicséretet három pályamű érdemelt.
Jegyzőkönyv a zsűri döntéséről.
1. díj: GiziMap: Vatikán City
A zsűri egyhangúlag választotta győztesnek a Vatikánvárost és szűk környezetét bemutató térképet. A városállam térszerkezete könnyen áttekinthető, névrajza is bőséges, amely nem megy az olvashatóság rovására. A fontosabb nevezetességeket részletesen mutatja be; melléktérképeken emeli ki a Sixtus-kápolnát és a Szent Péter-bazilikát. Az esztétikus megjelenés csak tovább fokozza a térkép használhatóságát.
2. díj: Szarvas András–A&Z 1.1 Bt.–Dimap Bt.: Csepel-sziget, Duna (Budapest–Dunaújváros)
Ez az új kiadvány a fővárosunktól délre fekvő területeket kétoldalas, szép kivitelű térképen mutatja be. A Csepel-szigetet részletesen ábrázoló szabadidős térkép értékét a grafikus tartalma mellett, gazdag névrajzának is köszönheti. Az ábrázolt terület sajátos alakja megkívánta, hogy a térképlap formája ehhez igazodjon. A papírformátum megválasztása így eltér a hagyományostól: figyelemfelkeltő jelleggel bír, ezért érdekessé teszi. Az információs füzet jól kiegészíti a térkép tartalmát.
3. díj: a) Schwarcz Térkép: Torockó és vidéke turistatérképe
A Torockó vidékét bemutató nagyméretarányú turistatérkép részletesen ábrázolja a környéket, névanyaga is figyelemre méltó. Melléktérképeken mutatja be a fontosabb településeket. A zsebméretű térkép jelkulcsa harmonikus megjelenést kölcsönöz. A szerző öt nyelven ad leírást a területről, továbbá aktuális turisztikai információkkal is ellátja az érdeklődőket.
3. díj: b) Frigoria: Gödöllői-dombság kerékpáros térkép
A Gödöllői-dombságot természetföldrajzi egységként kezelő kerékpáros turistatérkép voltaképpen három tájegységet ábrázol: a Galga mentét, a Pesti-síkságot és a Tápió-vidéket. A terület alakja miatt a térkép az északi irányhoz képest el van forgatva. A GPS koordináták és a szintdiagramok egyaránt jól segítik a túraútvonalak megtervezését és a terepi tájékozódást. Az esztétikus megjelenésű térkép méretaránya és tartalma miatt kiváló útitársa lehet a gyalogos és az autós turistáknak is.
Dicséretet három pályamű kapott:
Stiefel Eurocart Kft.: Térkép az Ószövetséghez
A külföldről átvett és továbbfejlesztett térkép rajzos formában ismerteti a Közel-Kelet térségének domborzatát, korabeli településeit és jelentősebb eseményeit (piktogrammokkal), személyiségeit. Az egyes tájegységek jól elkülöníthetőek, hála az áttekinthető, kontrasztos ábrázolásnak. Térképmagyarázók, grafikák segítik a történelem-tananyag megértését és elsajátítását, ezért kiváló segédeszköz lehet a fiatalabb nemzedékek oktatásában.
Hegedűs Ábel: Sswoboda (M-37-44-N)
A II. magyar hadsereg 1942. augusztus végéig foglalta el a mintegy 200 km hosszú védelmi vonalát a Don nyugati partján. A HM Hadtörténeti Intézet Térképtárában fellelhetőek a Magyar Királyi Honvéd Térképészeti Intézet által a katonai topográfiai térképhez készített munkarészei. A légifénykép-felvételek kiértékelése után 1 : 50 000 méretarányú térképeket szerkesztettek. Ezeket valószínűleg már nem adták ki. A nevezett térkép ezek egy szelvényének mintafeldolgozása és fakszimile kiadása. A fakszimile kiadás kiváló kordokumentum, ezért érdemel elismerést ez a különleges munka.
Cartographia Kft.: Az országos kéktúra Visegrádtól az Írott-kőig és Az országos kéktúra Hollóházától Nagymarosig
Az országos kéktúra útvonalát két kötetben bemutató turistaatlasz. A térképeik hagyományosan magas színvonalúak, esztétikus megjelenésűek, jól segítik a terepi tájékozódást. A kiegészítő leírások, túraajánlók röviden ismertetik a terület főbb látnivalóit. A szelvényezett kéziatlasz jelkulcsa követi a kiadó által már korábban alkalmazott jelkulcsot, ezzel segíti az olvasót a térkép értelmezésében.
A pályaművekből rendezett
kiállítás 2014. március 21-től április 19-ig tekinthető meg az
Országos Széchényi Könyvtár VI. szinti előadótermében, a könyvtár nyitvatartási idejében.