Felemelő élmény volt velük gyalogolni a Debreceni Nagyerdőn át a Zeleméri templomromhoz, igaz, az útvonal tüzetes megfigyelése ezúttal elmaradt részünkről a nagy nevetések és egészen komoly pillanatoktól mentes túra során. A kalandos csütörtöki csatangolás után Lévai Gyöngyivel, a Hajdú-Bihar Megyei - Debrecen Városi Természetjáró Szövetség elnökével beszélgettünk.
A Zeleméri templomrom
MTSZ: Gyöngyi, mióta járod a természetet?
Lévai Gyöngyi: Alapvetően mindig is része volt az életemnek a természetjárás, de igazán aktív túrázó 10-12 éve vagyok. A gyerekeink szinte felnőttek addigra, ezzel párhuzamosan a közösen eltöltött idő átrendeződött, mi pedig a párommal elkezdtük keresni a természettel kapcsolatos lehetőségeket, programokat.
Mit jelent számodra a túrázás?
L.GY.: Feltöltődést és kikapcsolódást jelent, amit nemcsak a gyaloglás életfunkciókra gyakorolt pozitív hatása, hanem az útközben meg- vagy éppen már jól ismert társaság és pozitív emberi kapcsolatok miatt is érzek.
Az egyenpólón az alföldi természetjáró közösség hitvallása olvasható
Melyik a legkedvesebb tájegységed?
L.GY.: Csak egyet nem akarok és talán nem is tudnék kiemelni. A Hajdú-Bihar Megyei - Debrecen Városi Természetjáró Szövetség által szervezett túrák határon innen és túl egyaránt betekintést engednek a körülöttünk lévő kimeríthetetlen csodákba. Talán egy különösen kedves mégis akad a sok között: rendszeresen ellátogatunk a Bihari-hegységbe, hiszen nagyon közel van hozzánk.
A Csütörtöki Csatangolók összetartó, erős csapat
Szerinted miért jó túrahelyszín az alföld?
L.GY.: Az alföld egy olyan táj olyan, amit látni és tapasztalni kell. A kultúrtörténeti értékek mellett geológiailag is sokszínű. Hegyei ugyan nincsenek, de ettől függetlenül gazdag növény- és állatvilággal büszkélkedhet. Külön élmény járni az erdős pusztákat, taposni a homokot, aminek ugyanúgy meg van a nehézsége, mint a szintemelkedésekkel átszőtt hegyvidéknek.
Mióta vezeted a Hajdú-Bihar Megyei - Debrecen Városi Természetjáró Szövetséget?
L.GY.: 2010-ben az akkori titkár, Kovács Kálmán felkért, hogy vegyem át tőle a pozíciót és az azzal járó feladatokat. Őszintén meglepett a kérése, mert nem volt bennem ilyen irányú ambíció. Egyszerűen csak szerettem túrázni a tagtársaimmal, nem éreztem, hogy ennél többre vágyom. Kálmán azonban végtelen türelemmel és kitartással terelt engem ebbe az irányba, míg végül rábólintottam a tisztség elfogadására. Ő aztán a későbbiekben mindenben segítette és támogatta a munkámat. Így lettem az 1953. óta működő megyei szervezet titkára.
Lévai Gyöngyi, a Hajdú-Bihar Megyei-Debrecen Városi Természetjáró Szövetség elnöke
Hogyan működött anno és működik most ez a 67 éves szervezet?
L.GY.: A szövetség a kétezres évekig nevéhez illően valóban szövetségként működött: a szakosztályaink és a megyében működő természetjáró szervezetek munkáját koordináltuk, összefogtuk, kvázi szövetséget alkottunk. Mondhatnánk úgy, hogy a természetjárás a rendszerváltásig élte az aranykorát. Azonban általánosságban elmondható, hogy a civil szervezetek és az országos szövetség igényei és elvárásai változtak az idő előrehaladtával, ezért egy komolyabb átalakuláson mentünk keresztül. Lényegében megszűnt az ernyőszervezet szerepünk, az evezős és a síszakosztályaink tagsága kiöregedett, napjainkban már csak gyalogos és kerékpáros működik. 2016-tól pedig névileg ugyan szövetség maradtunk, de a szervezeti formánk működése megegyezik az egyesületével.
Ugyanakkor van, ami nem változik, hiszen ha bármilyen szakmai kérdés, esetleg probléma merül fel a Hajdú-Bihar megyében található turistautakkal, Alföldi Kéktúra itt áthaladó szakaszával, jelzésfestéssel kapcsolatban, akkor még mindig kikérik a véleményünket, hozzánk fordulnak segítségért a megyei szervezetek. Pedig két elnökségi tagunkkal és az ízig-vérig elkötelezett titkárnőnkkel együtt mindössze négyen működtetjük ezt az egyesületet.
Mely szakmai feladatokra vagy a legbüszkébb?
L.GY: 1963. óta minden évben egyszer, tehát idén 57. alkalommal rendeztük meg a Természetbarát hetet, ami a szakmai munkánk egyik gyöngyszeme. Nagyon büszke vagyok arra, hogy az évről évre nehezített körülmények ellenére mindig meg tudjuk rendezni és egy magas színvonalú, igényes rendezvényen vehetnek részt az érdeklődők. Azalatt a pár nap alatt honismereti túrákat, természetjárással kapcsolatos témában filmvetítéseket és előadásokat szervezünk. Nagyon pozitív visszajelzéseket kapunk utólag, szeretik az emberek ezt a sokszínű programsorozatot.
Egy másik ilyen nagy büszkeségünk a megyejáró túrasorozat, amelynek ötlete néhány éve született meg, de a kezdetektől fogva nagy igény jelentkezett rá, mondhatnám úgy is, hogy teltházasak ezek a buszos, gyalogos események. Ennek kerékpáros változata a Válaszd a hazait! nevű programsorozat. Az volt a célom, hogy ismerjük meg minél alaposabban ezt a nem túl nagy megyét, ami számos kincset rejt magában. Például az alföldi tanyavilág már csak kis mértékben funkcionál, de a szemmel látható értékei még mindig itt vannak, ami mellett nem szabad elmennünk. Kész történelemkönyv a megyénk!
A Csütörtöki Csatangolók stílusos nyaksálja
A Csütörtöki Csatangolók tapasztalhatóan erős és összetartó közösség. Mi a helyzet a gyalogos szakág többi tagjával és eseményeivel?
L.GY.: Nagyon aktív közösségünk van. Havonta egyszer elutazunk valamely magas-vagy középhegységbe túrázni, hétköznap pedig ennél is többször felhúzzuk a bakancsot és felfedezzük a környéket. Rendszeresen vannak túracsoportjaink hétfőn, kedden, csütörtökön és még szombaton is. Vannak hosszabb és rövidebb útvonalaink, lényegében mindenki megtalálja a maga igényének megfelelőt.
A vidám csapat apraja-nagyja
Mi a titka annak, hogy ilyen sok embert rendszeresen mozgásban tart az egyesület, miközben napjaink egyik népbetegsége a mozgás hiánya?
L.GY.: Én nemcsak egyszerűen hiszek a túrázás közösségformáló erejében, hanem tapasztalom is. Látom azt, hogy ahol korosztálytól függetlenül hasonló érdeklődésű emberek találkoznak, ott egészen jó kapcsolatok eresztenek gyökeret és felszabadult a hangulat is. Ezt a fajta kikapcsolódást receptre kellene felírni mindenkinek.
MTSZ Országos Központ
A KontakTúra sorozat eddig megjelent részeit itt olvashatjátok:
Margita 344,2 Turisztikai és Sport Egyesület
Csákvári Természetjáró Egyesület
Kaptárkő Természetvédelmi és Kulturális Egyesület
Hajagi Természetvédő és Szabadidő Egyesület
Záhonyi Vasutas Sport Club Természetjáró Szakoszálya