Már hosszú évek óta téma volt kéktúrázó körökben az Országos Kéktúra (OKT) útvonala, hol és hogyan lenne érdemes változtatni rajta, hogy még több látnivalót mutathasson be, végigjárói még közelebb kerülhessenek a természethez. 2012 nyarán az Indexen, a Kéktúra – Jelvényszerző túramozgalmak topikjában indult be egy spontán ötletelés. Egy idő után a kéktúra topik ki szerette volna terjeszteni az ötletelést a túrázók mind szélesebb körére, ezért 2012. augusztus 1-én nyilvános ötletbörzét hirdettek az MTSZ honlapjának Hírek, aktualitások rovatában.
Nagyon sok javaslat érkezett a kéktúra topik látogatóitól és az MTSZ honlapot olvasó túrázóktól, egyesületektől, ezeket összefoglalva és a párhuzamosságokat kiszűrve létrejött egy összefoglaló dokumentum. Peták István a felhívást olvasva szintén küldött egy javaslat csomagot, amit terjedelme és komplexitása miatt nem olvasztottak be a kisebb módosítások és javaslatok összefoglalásába, hanem attól függetlenül kezelték, valamint a szerző kérésére közzétételre került az MTSZ honlap Hírek, aktualitások rovatában 2012. augusztus 6-án. Ezután az ötletbörze szervezői átadták az eredményeket az MTSZ-nek. Ezek az anyagok nem kerültek a süllyesztőbe, de akkor még nem volt aktualitásuk.
2013 kora tavaszán nyerte el az MTSZ a kéktúrák infrastrukturális fejlesztéséhez szükséges pénzt, ekkortól gyorsultak fel az események. A Kéktúra Szakbizottság mellett aktív kéktúrázókból alakult Kéktúra Munkacsoport kapta azt a feladatot, hogy összegyűjtse a kéktúrák útvonalain szóba jöhető útvonal változtatásokat. A munkacsoport elővette az egy évvel korábban összegyűjtött javaslatokat, hozzáírta a sajátjait, valamint az MTSZ honlap Hírek, aktualitások rovatában 2013. július 25-én újra meghirdették az ötletelést. A javaslatok begyűjtése a nyár folyamán történt, és szeptemberben zárult le. Nagyjából ekkorra érkezett még két javaslatcsomag is: egyrészt Peták István elküldte a 2012-es javaslatainak továbbfejlesztett változatát, másrészt Berki Zoltán tett le egy másik csomagot az asztalra, ami elsősorban az Országos Kéktúra kék sáv jelzéséhez kapcsolódó leágazó jelzések tervezett útvonalait tartalmazta.
A három anyagot Horváth Béla, a Kéktúra Szakbizottság tagja, a Kéktúra Munkacsoport vezetője gyúrta össze egy anyaggá, kiszűrve az egyező, vagy közel azonos javaslatokat. A három csomag szinte kiegészítette egymást, hiszen tartalmazta az ötletbörze eredményét, vagyis a kéktúrázók által legfontosabbnak ítélt kisebb útvonal változtatási igényeket, a Peták István által benyújtott, elsősorban hosszabb szakaszokat is érintő változásokat, valamint a főjelzéshez csatlakozó kitérők, alternatív útvonalak Berki Zoltán által megtervezett rendszerét. Időközben az MTSZ-hez is érkeztek javaslatok különböző egyesületektől, a szakbizottság tagjainak önálló javaslataival együtt ezek is be lettek vonva az összefoglaló anyagba.
A Kéktúra Szakbizottság 2013 novemberében és decemberében három éjszakába nyúló ülésen döntött a több mint 100 OKT útvonal módosítási javaslatot tartalmazó csomagról. A koncepció az volt, hogy minél kisebb beavatkozásokkal csökkentsék az aszfaltos szakaszok hosszát, növeljék az útvonalba bekapcsolt látnivalók mennyiségét, illetve létrehozzanak alternatív útvonalakat is, egyes vidékeken pedig járhatóbbá tegyék OKT-t. Első alkalommal egyesével végigmenve az összes javaslaton kiszűrték azokat, amik nem illettek a fentebb ismertetett koncepcióba, illetve megvalósításukra nem láttak gyakorlati lehetőséget.
A megmaradt nagyjából 80 javaslathoz Berki Zoltán készített átnézeti térképeket, illetve Horváth Béla vitte fel azokat az OKT precíziós felmérését már tartalmazó TTR rendszerbe. A javaslatokat két részletben tárgyalta a szakbizottság, következő ülésén az észak-magyarországiakat, harmadik, december 11.-én megtartott harmadik ülésén pedig a dunántúli módosításokat. A szakbizottság előtt talpon maradt, tehát véglegesített útvonal módosítási javaslatok kerültek közzétételre a Turista Magazinban 2013. december 19-én, valamivel később pedig az MTSZ honlapon is.
A módosítási javaslatok két részre oszthatóak: vagy már korábban is jelzett útra terelődik az Országos Kéktúra, vagy még jelzetlen útvonalra. A szakbizottság tagjai vállalták, hogy ezen második csoport útvonalait végigjárják 2014. január 5-ig, és javaslatot tesznek a konkrét nyomvonalakra. Ezek a bejárások megtörténtek, a megvalósítandó nyomvonalakat a szakbizottság rögzítette. Ezek az adatok február végén át lettek adva az útvonalfelmérő csoportnak, akik néhány héten belül elvégzik az új nyomvonalak bejárását a precíziós GPS-ekkel. Ezekkel a nyomvonal adatokkal indulhat majd az eddig felfestetlen szakaszokkal kapcsolatos engedélyeztetési eljárás.
A Kéktúra Szakbizottság azonban ezzel nem fejezte még be a munkáját, hiszen döntésre vártak még a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúrával és az Alföldi Kéktúrával kapcsolatos útvonal módosítási javaslatok is! Ez a javaslatcsomag az OKT-hez hasonlóan szintén több forrásból állt össze. Egyrészt ebbe is bele lett vonva a 2012-es és 2013-as ötletebörze eredménye, az MTSZ bekérte az egyesületek, megyei szövetségek véleményét, javaslatait is, de a szakbizottság tagjai itt is tettek önálló javaslatokat.
Erről a csomagról két lépcsőben döntött a szakbizottság: 2013. december 18-án átnézte az addig beérkezett javaslatokat, de mivel az egyesületektől, szövetségektől folyamatosan érkeztek még hetekig a javaslatok, ezért 2014. február 26.-án egy újabb ülésen döntött az összevont RP-DDK és AK útvonal módosítási javaslatokról. Mivel a módosítások nagy részét az egyesületek, szövetségek már bejárták, itt nem kellett a szakbizottság tagjainak kiszállni a helyszínekre, hogy az útvonalakat pontosan megtervezhessék, ezt elvégezték maguk a javaslattevő egyesületek. Ezen adatok birtokában indulhatnak az útvonalfelmérők a precíziós GPS-ekkel, később pedig majd az engedélyeztetési eljárások.