mtszközpont, 2020-02-14 16:32
Archív cikk; tartalmát tovább nem frissítjük, így az elavult információkat is tartalmazhat.
Elhunyt Szloboda Árpád, az egykori Országos úttörő táborozási és turisztikai szakbizottság titkára. Élete végéig nagy természetjáró volt. A táborozási és turisztikai tevékenység szervezésében és irányításában mindvégig együttműködött a Magyar Természetbarát Szövetséggel.
Az akkori főtitkár, dr. Székely Miklós is tagja volt a szakbizottságnak és sok javaslattal segítette azt. Kapcsolatban volt az Országos Kék-túra Bizottsággal is - Sütő Nagy Attilával és Thuróczy Lajossal - mivel ő kezdeményezte az Úttörő Kék-túra elindítását a hatvanas években. Ez akkor fokozatosan indult és végül 8 tájegységre bővült. Nagyon szép teljesítmény-jelvényt kaptak a sikeres teljesítők.
Nevéhez fűződik az 1973-ban indult Országos vándortábor mozgalom kiépítése, ami 40 évvel ezelőtt a Bakony és a Mecsek útvonalain indult, majd a 1990-es évekig 22 gyalogos, 5 kerékpáros és 3 vízi táborrá, kétszáznál több állomáshellyé bővült. A gyerekek, pedagógusok és a szülők körében is igen népszerűvé vált. Különös gondot fordított arra, hogy a gyerekek, de a vezetőik is megismerjék hazánk tájegységeinek földrajzi, természeti adottságait, történelmi, irodalmi, művészeti értékeit. Ezeken keresztül az igazi hazaszeretetre nevelést kívánta megvalósítani.
Kezdeményezte a megyei, járási, városi állandó táborok létrehozását is. Szorgalmasan látogatta az általa ismert és a megyei szakbizottságoktól érkezett javaslatokban megjelölt táborhelyeket és mindent megtett megvalósításukért. Így jöttek létre pl. a fonyód-ligeti, a káptalan-füredi, az akali, a fadd-dombori, a mecseki és a zempléni táborok. Még a téli hónapok alatt is elment ellenőrizni a gondnokokat, hogy nincs-e probléma a rájuk bízott értékekkel.
Legnagyobb teljesítményének kell elismernünk, hogy a Csorsza patak mellett felépült a Zánkai Balatoni Úttörőváros 1969 és 1975 között állami beruházással, de jelentős társadalmi munkában. Ennek műszaki tervezéséhez adott javaslatai mellett a tábor programjának, nevelőmunkájának kidolgozását is elvégezte. Nemzetközi elismertséget ért el a napjainkban is működő létesítmény.
Terve volt még, hogy Csillebérc és Zánka mellett létrejöjjön a harmadik nagy tábor, a gerecsei Pusztamaróton az igazi „bakancsos turista” gyerekeknek. Ebben az Országos Erdészeti Hivatal, az erdészetek és a Honvédség is segítették. Nem rajta múlott, hogy ez a terve csak részben valósult meg…
Mindnyájan, akik ismerték és szerették őt sokáig fognak jó szívvel emlékezni rá!
(A megemlékezést írta: dr. Szabó Imre Ferenc)