A természetjáró rendezvényekről 2020. május 18-án kiadott tájékoztatásunk után ismét felvettük a kapcsolatot az Emberi Erőforrások Minisztériumával egyes fogalmak és tényállítások pontosítása céljából.
A nemrégiben érkezett újabb állásfoglalás, valamint a 170/2020. (VI. 30) és a legfrissebb 241/2020. (V.27) számon közzétett Kormányrendeletek együttes értelmezése alapján reális képet kaptunk arról, hogy napjainkban Magyarországon a témához kapcsolódó újabb rendelet kiadásáig és a vészhelyzet visszavonásáig, milyen feltételekkel valósítható meg teljesítménytúra és túraverseny.
2020. május 18-án többek között a következőkről tájékoztattuk olvasóinkat: „A teljesítménytúra és a túraverseny sportrendezvénynek minősül, ezért az ilyen típusú események Magyarország teljes területén szervezhetők, de csak zárt körülmények között és nézők nélkül. A zárt körülmények feltételeinek megteremtése a szervezők felelőssége.”
Az előző állítás forrásaként szolgáló rendeletet pozitív irányba felülírta egy újabb, május 28-tól hatályos, így továbbra is a megfelelő egészségvédelmi intézkedések betartása mellett már nézők részvételével is megrendezhető a teljes időtartamában szabadtéri túra és teljesítménytúra.
A közérthetőség kedvéért összeszedtük a téma legfontosabb tudnivalóit és fogalmait.
Mi minősül sportrendezvénynek?
A sportszervezet vagy sportszövetség által szervezett sportesemény és a sporttevékenység céljából megtartott verseny és mérkőzés, amely működhet versenyrendszerben vagy azon kívül.
Miért minősül sportrendezvénynek a túra és teljesítménytúra?
Azért, mert a szabadidős tevékenységek-mint például a túra és teljesítménytúra- a versenyrendszeren kívüli kategóriába sorolandóak.
Mit jelent a szabadtéri sportrendezvény?
Az a program szabadtéri, amely teljes időtartama alatt fallal körülhatárolt, fedett épületen kívül zajlik. Tehát a teljesítménytúrák rajtoltatása és érkeztetése, az ellenőrzőpontok működtetése és az esetleges büféellátás csak szabadtéri körülmények között valósítható meg.
A szabadtéri sportrendezvényen részt vehetnek nézők is?
Az egészségvédelmi intézkedések betartása mellett – ezek közül a legfontosabb a 1,5 méteres védőtávolság - igen, létszámkorlát nélkül. A túrázás és a teljesítménytúrázás során ritkán fordul elő az ültetett nézőteres helyszín, azonban a rendelet külön kitér az erre vonatkozó szabályokra. Ennek értelmében tehát két néző között három és a közvetlenül egymás mögötti ülőhelyeket üresen kell hagyni.
A túrák és teljesítménytúrák résztvevőire milyen egészségvédelmi intézkedések vonatkoznak?
A túrázók, teljesítménytúrázók esetében az edzésekre vonatkozó védelmi intézkedések az irányadóak. Ezek bizonyos esetekben eltérhetnek az általánosan szabályoktól (például a másfél méteres távolságtartás mellőzése), a pontosság kedvéért azonban javasoljuk a Nemzeti Népegészségügyi Központ sportedzésekről szóló tájékoztatójában összegyűjtött tudnivalók elolvasását és a túrázás során ésszerűen alkalmazható gyakorlati tudnivalók betartását. Általánosságban kiemelnék azt, hogy mind az egyén, mint a közösség együttes érdekében a túraprogramokon csak tünet és panaszmentes személyek vegyenek részt.
Rendezők és szervezők
A sporteseményen, jelen esetben a túrán és a teljesítménytúrán az egészségvédelmi intézkedések betartása és betartatása mindig a szervező felelőssége, erről a jogalkotó is így rendelkezik. Régóta ismert tény, hogy a jog nem ismerete nem mentesít a felelősség alól, így a jogszabálysértés elkerülése végett kérjük a rendezőket és szervezőket, hogy elsősorban a koronavirus.gov.hu és a Magyar Közlöny alapján tájékozódjanak.
MTSZ Országos Központ
A témával kapcsolatban 2020. május 18-án és 2020. május 8-án megjelent híreinket a linkekre történő kattintás után éritek el.